Srbský spisovateľ Milorad Pavić (1929) sa preslávil najmä svojím prvým románom Chazarský slovník a dnes je právom považovaný za jedného z najvýznamnejších a najvplyvnejších tvorcov 20. storočia. Slovenskému čitateľovi sa teraz do rúk dostáva jeho tretí román Vnútorná strana vetra.
Bolo by skutočne zvláštne, ak by tento výnimočný text zostal bez povšimnutia. Autor v ňom rozohral spletitý, a pritom jednoduchý príbeh zo života dvoch ľudí, Leandra a Héry, ktorých spája až smrť. Leander je potulný staviteľ veží a chrámov, mních, ktorý nevie čítať a pozná len jediné písmeno théta, ktorým sa začína grécke slovo Teotokos (Bohorodička). Héra je učiteľkou francúzštiny, ktorá zabudne používať prítomný a minulý čas, žije v budúcnosti a zomiera za zvláštnych okolností vo svojom pražskom byte.
Práve písmeno/symbol théta je ústredným bodom textu, pretože Pavićovi hrdinovia sa stále točia okolo vlastnej nezmieriteľnej duality prerastajúcej do božskej triadickosti, ktorá sa oblúkom vracia späť k pôvodnej jednote a novej inkarnácii. Text má dva konce, dá sa čítať aj spredu aj zozadu, a končí sa v strede.
Pavić sa rád hrá s číslami, preto neprekvapuje, že najčastejšie sa opakujúcimi symbolmi sú čísla dva a tri. Oba príbehy spájajú čísla a rozpája iný mód čítania. Ním chce Paviç predovšetkým preveriť a podráždiť nedočkavého čitateľa, hoci v istých chvíľach sa zdá, že príbeh Héry je len znôškou krátkych, pri inej príležitosti napísaných Paviçových poviedok, ktoré s príbehom Leandra nemajú veľa spoločné.
Prekvapujúca je autorova nevšedná invencia a ustavične symbolické zaťažovanie textu. Pavić je skúsený mág žonglujúci so slovami, skrytými významami a jednoduchými riešeniami. V tejto alchýmii textu, rozprávky, mýtu a reality tkvie jeho obľúbenosť a mimoriadna čitateľská úspešnosť. Niet divu, že ho preložili už do šesťdesiatich jazykov a vo svete sa predalo už viac ako päť miliónov výtlačkov jeho kníh.
Vnútorná strana vetra je kniha viacvrstvová, preto si v nej každý čitateľ nájde to, čo v nej hľadá a chce nájsť. Dá sa čítať ako jednoduchý príbeh Leandra a Héry, ktorých od seba delí priepasť času, alebo ako tajomný symbolický text, za ktorým ešte niečo je. Niečo neznáme a dobre skryté v hlbinách duše sveta.
Milorad Pavić: Vnútorná strana vetra * Petrus, Bratislava 2005 * preložil Karol Chmel
Autor: PATRIK ORIEŠEK(Autor je doktorandom v Ústave svetovej literatúry SAV)