(135.) zdolala v obidvoch dvojhrách 15-ročná neznáma juniorka Timea Bacsinszká (320.), pričom v rozhodujúcej záverečnej štvorhre stála po jej boku Myriam Casanovová, ktorá sa v poslednom polroku stiahla z turnajov pre problémy s nadváhou.
Opäť sa potvrdilo, že tímová súťaž je niečo iné ako turnaje WTA Tour, nad rebríčkovým postavením je aktuálna forma, tímový duch a tenisové srdce. Švajčiarky využili domáce prostredie a prejavili väčšiu túžbu po víťazstve.
"Nepozerám sa na rebríčkové postavenie hráčky, proti ktorej nastúpim, v každom zápase chcem vyhrať. Mojou výhodou je, že teraz ma súperky zväčša ešte nepoznajú. Nehovorím o svojich cieľoch, ale ktorá hráčka by nechcela byť svetovou jednotkou?" vravela hrdinka víkendového stretnutia v Neuchateli Bacsinszká. Kapitánka švajčiarskeho družstva Anne-Marie Rueggová jej dala šancu a talentovaná tenistka sa ukázala svetu. Vydržala prudké výmeny s fyzicky vyspelejšími hráčkami a vedela sa presadiť celodvorcovým tenisom. Je odvážna, hrá bez rešpektu, uvoľnene, psychika jej je veľkou prednosťou. Tínedžerka sa stala líderkou tímu a v rozhodujúcej štvorhre postavila na nohy aj oveľa skúsenejšiu Casanovovú, ktorá predtým zo štyroch setov tri razy prehrala 0:6.
Tenisové Švajčiarsko, ktoré má dnes mužskú svetovú jednotku Rogera Fererera, si robí nádeje, že Bacsinszká je nástupkyňou bývalej hráčky číslo 1 vo svete Martiny Hingisovej. Zápas so Slovenskom upriamil na Timeu pozornosť.
Rovnakú šancu ako Bacsinszká mali z našich hráčok vo štvorhre za stavu 2:2 Stanislava Hrozenská s Evou Fislovou. Zohratá dvojica z turnajov však nastúpila na dvorec s roztrasenými nohami, rukami a pri každom údere to bolo cítiť. Hrozenská si po piatkovom žrebe optimisticky želala víťazstvo Slovenska 4:1, lenže keď v nedeľu mohla vybojovať víťazný bod na 3:2, zostala s Fislovou v kŕči. Bol to zrejme najslabší výkon štvorhry v histórii Slovenska v Pohári federácie.
Vraví sa: po vojne je každý generálom a aj kapitán Marián Vajda by dnes zrejme inak zvolil dvojicu na záverečný zápas. Mal ťažkú voľbu. Kým Bacsinszká po víťaznej dvojhre s Kurhajcovou prekypovala elánom rozhodnúť zápas vo štvorhre, našu hráčku rozbolelo lýtko a necítila sa na zápas. Suchá nie je hráčkou na debla. Hrozenská s Fislovou svoju úlohu nezvládli.
Slovensko dostalo v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie veľmi dobrý žreb, ale premrhalo ho. Švajčiarsko bez jednotky Patty Schnyderovej a dvojky Emmanulle Gagliardiovej malo byť ľahkým hltom. Martina Suchá s Ľubomírou Kurhajcovou nezdolali prekážku s menom Bacsinszká. Slovenky teraz v júli nastúpia na zápas o záchranu v II. svetovej skupine. Čaká sa, že po dvoch rokoch sa k tímu pripojí jednotka Daniela Hantuchová (25.). Kým u mužov v Davisovom pohári je reprezentácia Slovenska samozrejmosťou, u žien je stále fúra výhovoriek.