"Sme presvedčení, že Slovensko sa musí vyrovnať s problémami v novodobých dejinách," povedal poverený ústredný tajomník strany, poslanec Pavol Abrhan.
Prijatie zákona by umožnilo trestné stíhanie ľudí zodpovedných za zavlečenie syna bývalého prezidenta Michala Kováča do Rakúska a zmareného referenda z mája 1997. Amnestie udelil ako zastupujúci prezident vtedajší premiér Vladimír Mečiar.
Podpredseda HZDS Ján Kovarčík včera povedal, že nesúhlasia s rušením amnestií bez ohľadu na to, kto ich udelil. "Je to vládcom historicky dané. Nechápem, prečo by sme ju mali rušiť. Bol by to jeden nedobrý precedens do budúcna," poznamenal.
Na prijatie ústavného zákona je potrebných minimálne 90 hlasov. Koalícia by zákon mala podporiť. KDH sa bude preto uchádzať predovšetkým o hlasy opozičného Smeru a nezávislých poslancov.
Pavol Abrhan predpokladá, že kým sa zákon objaví v pléne parlamentu, KDH osloví poslanecké kluby. Okrem koalície spomenul práve Smer a nezávislých poslancov.
Podpredseda Smeru Pavol Paška pred časom SME povedal, že ide nielen o právny, ale aj o etický problém. Vedel by si preto predstaviť, že "by sme to nechali na poslancov, aby zaujali postoj podľa svojich predstáv". Paška vie o názoroch právnikov, ktorí sú proti spochybňovaniu inštitútu amnestie, ale pretože má aj morálny rozmer, "je to pre každého dilema". KDH môže počítať s piatimi poslancami Slobodného fóra. "Všetkými desiatimi prstami," podotkla predsedníčka SF Zuzana Martináková. (sp, sita)