Discobar Archa patril Jozefovi Eštokovi, ktorý bol v Košiciach známy ako človek z podsvetia. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
Eštok zastavil na križovatke na červenú a podľa výpovedí svedkov jeden alebo dvaja muži za ním vybehli z auta a začali strieľať. Po zásahu však Eštok zrejme ešte z posledných síl stlačil plyn a auto sa pohlo ďalej.
Vrahovia si podľa prvého policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka mohli myslieť, že ešte žije, preto v strese začali páliť do auta, ale už z väčšej vzdialenosti. Rozptyl striel bol širší, a tak trafili auto, v ktorom sedel Roman S. s priateľkou. Ten zomrel, priateľka je ťažko zranená.
"Akcia bola pripravovaná tak, aby nedošlo k zraneniu osôb," povedal Spišiak o vrahoch. Smrť náhodného účastníka streľby je poľutovaniahodná, ale Spišiak vyzýva ľudí, aby práve preto namiesto kritizovania polície viac spolupracovali s políciou v boji proti mafii. "To, čo občania môžu urobiť, sú svedecké výpovede tých, čo to videli, alebo tých, voči ktorým podsvetie v Košiciach v minulosti zasiahlo," povedal.
Polícia bola v sobotu večer zhodou okolností v tesnej blízkosti streľby. Hliadka minula Eštoka v aute a vzápätí začuli streľbu. Chceli sa otočiť, ale za nimi išiel kamión a oproti autobus MHD. Preto sa podľa Spišiaka o niekoľko sekúnd oneskorili.
Keď prišli na miesto vraždy, policajti Alfu Romeo s vrahmi neprenasledovali. Spišiak si myslí, že urobili správne, lebo "priorita v takejto situácii je poskytnúť prvú pomoc a zachrániť ľudský život". Policajti zavolali záchranku, vypočúvali okamžite svedkov, ktorí niečo videli. "Situáciu bezprostredne nevideli, ale okamžite podľa informácií ďalších osôb podávali informácie vyšším zložkám."
Polícia pracuje s viacerými verziami. V Košiciach bol po Kolárikovi a Boržovi podľa viacerých zdrojov pokoj aj preto, lebo dve skupiny sa navzájom rešpektovali. Teraz sa zrejme pre majetkové nezrovnalosti opäť všetko zmenilo.
(mož)