Turecký premiér Tayyip Erdogan (prvý sprava) spieva hymnu. Vedľa neho stojí novozélandská premiérka Helen Clarková. Na spomienkovej slávnosti si včera v Turecku pripomenuli 90. výročie jedného z najkrvavejších konfliktov 1. svetovej vojny - bitky pri Gallipoli. Na britskej strane vtedy bojovali proti tureckým Osmanom prevažne vojaci z Nového Zélandu a Austrálie. FOTO - REUTERS |
Gruzínska ministerka zahraničia Salome Zurabišviliová pricestovala do Moskvy, aby sa dozvedela, kedy a za akých podmienok odídu ruskí vojaci z Gruzínska. V poslednom čase sa zvýšil tlak gruzínskych politikov a verejnosti na vedenie krajiny, ktoré sa zatiaľ márne snaží dosiahnuť rýchly odsun ruských vojakov.
Niekoľko dní pred cestou Zurabišviliovej do Moskvy sa gruzínski študenti zišli na abcházsko-gruzínskej hranici, kde pálili ruské vojenské čižmy na protest proti prítomnosti ruských vojsk aj na území Abcházska, ktoré jednostranne vyhlásila nezávislosť od Tbilisi a pod ochranou takzvaných ruských mierových síl sa de facto pripojilo k Rusku.
Posledné rusko-gruzínske rozhovory, ktoré boli v Tbilisi, nepriniesli žiadne výsledky. Moskva trvá na tom, že na odsun päťtisíc vojakov rozmiestnených na dvoch základniach v Batumi a Achalkalaki potrebuje od 4 do 15 rokov. Pritom gruzínsky parlament chce, aby sa začali sťahovať už od 1. januára 2006.
Okrem toho ruské ministerstvo obrany opakovane vznáša finančné požiadavky. Pôvodne prišlo s astronomickou sumou 500 miliónov dolárov. "Nedostanú za odsun svojich základní ani 500, ani 300 a dokonca ani 10 miliónov dolárov," vyhlásil nedávno gruzínsky premiér Zurab Mogaideli.
Naopak, z gruzínskeho parlamentu sa ozývajú požiadavky voči ruskej strane. Niektorí poslanci poukazujú na to, že žiadna krajina nedovolí cudziemu štátu, aby si na jeho území zadarmo rozmiestnil armádu. Preto vraj Moskva už teraz dlhuje Tbilisi asi 550 milióna dolárov. Rusko navrhuje zmeniť základne na protiteroristické centrá, ale gruzínski poslanci v tom vidia snahu zachovať ruskú vojenskú prítomnosť v Zakaukazsku.
Ďalšou témou rozhovorov bude nedávne alarmujúce vyhlásenie prezidenta neuznaného Abcházska Sergeja Bagapša, ktorý navrhol Moskve, aby premiestnila ruské základne na územie separatistickej republiky. V Rusku má tento návrh veľa zástancov. "Ak sa myš správa k mačke zle, musí jej mačka ukázať, kde je jej miesto," komentoval situáciu člen výboru ruskej dumy pre záležitosti Spoločenstva nezávislých štátov Konstantin Zatulin. Niektorí ruskí poslanci sú odhodlaní navrhnúť, aby Rusko predávalo Gruzínsku elektrickú energiu, od ktorej je celkom závislé, za svetové ceny, či začalo s ekonomickou blokádou svojho južného suseda.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME