intenzita sa v minulom týždni znova vystupňovala.
"Alláví nebude súčasťou vlády a jeho strana nebude mať žiadnych ministrov," povedal účastník sobotňajších 10-hodinových rokovaní. Ku konečnej podobe kabinetu by sa mali dopracovať "v najbližších dňoch", podľa optimistického scenára už dnes.
Irackí politici v posledných týždňoch často tvrdili, že vládu vytvoria čoskoro, napokon z toho zatiaľ nikdy nič nebolo. Novovymenovaný premiér Ibrahím Džaafárí má na jej zostavenie oficiálne čas do 7. mája.
Allávího strana má v parlamente 40 kresiel z 275. Účasť svojej strany vo vláde nedávno podmienil získaním aspoň štyroch ministerstiev vrátane ministerstva obrany alebo vnútra. Džaafárího náboženská Šíitska aliancia, ktorá získala najviac poslaneckých mandátov, jeho požiadavky označila za prehnané.
Mnohí irackí politici tvrdia, že neschopnosť dohodnúť sa na novej vláde je aj príčinou opätovného rastu násilia v krajine. Podľa miestnych zdrojov si počas víkendu vyžiadalo takmer 70 mŕtvych.
Najtragickejšie následky mala explózia nálože pri ceste v meste Abú Ghrajb. K výbuchu auta so samovrahom prišlo vo chvíli, keď okolo prechádzala kolóna irackej armády - zomrelo deväť vojakov a 20 ich bolo zranených.
Pri podobnom útoku, tentoraz proti americkej kolóne v západnom Bagdade, zahynul jeden Iračan, dvaja americkí vojaci boli ťažko zranení. Iný americký vojak zahynul pri sobotňajšej operácii vo Fallúdži. Nálože alebo streľba zabíjali Iračanov aj pri meste Samarra, pri mešite v Abú Chásibe neďaleko Basry či v Mosule.
V nedeľu explodovali dve autá so samovražednými atentátikmi na dvore policajnej akadémie v Saddámovom rodisku Tikríte. Nálož zabila najmenej sedem ľudí, policajtov aj civilistov.
Americká armáda oznámila, že zadržala šesť mužov, ktorých podozrieva zo štvrtkového zostrelenia bulharského civilného vrtuľníka. V troskách vtedy zahynuli traja Bulhari, šesť Američanov a dvaja občania Fidži.
(čtk, reuters)