V centre Trenčína v týchto dňoch prebieha archeologický výskum základov barbakanu a únikovej podzemnej chodby, ktorú odhalili robotníci pri výstavbe verejných toaliet. Na snímke archeologička Trenčianskeho múzea Eva Mikulová. FOTO - AUTOR |
TRENČÍN - V centre Trenčína v týchto dňoch prebieha archeologický výskum základov stredovekého barbakanu a podzemnej chodby, ktoré robotníci odkopali pri výstavbe verejných toaliet. Múry barbakanu pochádzajú pravdepodobne z prvej polovice 16. storočia, odhalená chodba je zrejme súčasťou únikového a zásobovacieho systému pre barbakan. Súčasťou barbakanu bola okrem podzemných chodieb aj priekopa, ktorá oddeľovala barbakan od mestského opevnenia. Podľa archeologičky Trenčianskeho múzea Evy Mikulovej slúžil barbakan ako vysunuté opevnenie proti tureckým výbojom. "Dolná brána, pred ktorou bol umiestnený, nebola dobre chránená prírodnými podmienkami ani vojskom z hradu, ktorý je ďaleko," hovorí. V barbakane preto sídlila samostatná vojenská posádka, ktorá odrážala útoky Turkov. "V prípade potreby sa posádka mohla podzemnou chodbou popod Dolnú bránu stiahnuť do mesta," povedala Mikulová.
Po porážke Turkov barbakan v ďalších storočiach strácal na význame, mesto sa začalo rozširovať aj za mestské hradby. Na mieste niekdajšieho barbakanu vznikali meštianske domy, ktorých majitelia podzemné chodby využívali ako pivnice. "V chodbe sme preto našli množstvo keramiky, nádob a zvieracích kostí pochádzajúcich od 16. až po 20. storočie," hovorí Mikulová. Na výskume budú archeológovia pokračovať aj budúci týždeň, potom by mali pamiatkari rozhodnúť, či sa vo výstavbe toaliet bude pokračovať. "Na základe výsledkov archeologického výskumu rozhodneme o ďalšom postupe a možných zmenách v projekte," povedala riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Eva Gazdíková.
Michal Piško