V polovici februára podpísal minister hospodárstva Pavol Rusko so zástupcami talianskeho energetického koncernu Enel zmluvu o predaji 66 percent Slovenských elektrární. Podľa znenia zmluvy sa môže cena za elektrárne meniť. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Dohodnutá kúpna cena za Slovenské elektrárne sa ešte môže meniť. Vyplýva to z transakčných dokumentov, ktoré zverejnilo ministerstvo hospodárstva v plnom znení okrem častí, ktoré boli označené ako obchodné tajomstvo. Takým sú aj spôsob a podmienky, za ktorých sa kúpna cena môže meniť, ale aj to, k čomu sa štát investorovi zaviazal.
Zmluva o predaji 66 percent akcií Slovenských elektrární bola podpísaná s talianskou spoločnosťou Enel vo februári. V nej sa investor a zástupcovia štátu dohodli na kúpnej cene 840 miliónov eur. Enel s takouto ponukou uspel ako víťaz privatizačného tendra.
Privatizačná zmluva však hovorí, že cenu je možné do uzavretia obchodu ešte zmeniť.
O koľko - je tajné. Možné by však malo byť zníženie aj zvýšenie kúpnej ceny.
"Mechanizmus úpravy ceny je nastavený tak, aby netratila ani jedna zo strán," reagoval hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Havran.
Zo zmluvy vyplýva, že cena sa môže upraviť podľa výsledkov účtovnej závierky v Slovenských elektrárňach, ktorá prebehne po uzavretí obchodu. Môže sa meniť aj v prípade, ak sa zmenia ceny vody, ktoré určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Vyššie poplatky za odber povrchovej vody, ktorú potrebujú elektrárne na svoju prevádzku, by tak znížili cenu elektrární. O akú sumu, je opäť tajné.
Cena sa môže znížiť aj o sumu štátnej pomoci, ktorá by elektrárňam nebola schválená. Zo zverejnených častí zmluvy však nie je jasné, za akých podmienok a v akej výške má byť poskytnutá štátna pomoc.
Verejnosť sa nedozvie ani to, k čomu sa vlastne štát pri predaji investorovi zaviazal. Časť zmluvy "záväzky investora" je kompletne zatajená. "Nevidím dôvod, prečo by mali byť záväzky štátu predmetom obchodného tajomstva. Ide o nakladanie so štátnymi prostriedkami, a to by malo byť verejné," myslí si Emília Beblavá z Transparency International Slovensko.
Investor sa v zmluve zaväzuje, že bude majiteľom viac ako 50-percentného podielu za základnom imaní elektrární najmenej počas päť rokov od podpisu zmluvy. V prípade, že Enel tento záväzok poruší, musí Slovensku zaplatiť 50 percent kúpnej ceny ako zmluvnú pokutu. Naopak, štátu hrozí, že ak by stratil 33,3-percentný podiel v elektrárňach, investor môže vypovedať zmluvu a žiadať odškodné.
V prípade porušenia niektorého záväzku vyplývajúceho zo zmluvy, môže druhá strana žiadať náhradu škody maximálne vo výške 284 miliónov eur (11,3 miliardy korún), čo je asi tretina dohodnutej kúpnej ceny.
Čo je v transakčných dokumentoch
Rozdelenie právomocí v Slovenských elektrárňach:
Predstavenstvo: zo 7 členov bude mať investor nominovaných 5
Dozorná rada: z 15 členov bude mať investor nominovaných 8
Záväzky kupujúceho (Enelu):
zaväzuje sa, že bude majiteľom viac ako 50-percentného podielu za základnom imaní elektrární najmenej počas 5 rokov od podpisu akcionárskej zmluvy. V prípade, že Enel tento záväzok poruší, musí Slovensku zaplatiť 50 percent kúpnej ceny ako zmluvnú pokutu, Enel uhradí štátu straty, ktoré by boli spôsobené v prípade, že Enel by vypovedal, pokúšal sa zmeniť alebo neplnil tzv. Stratové zmluvy (zmluvy o dodávke elektriny s firmami: Oravské ferozliatinové závody, Paroplynový cyklus a Slovalco). Odkladacie podmienky
(bez ich splnenia nemôže byť ukončená transakcia):
dohoda kupujúceho a predávajúceho na Strategických plánoch pre Slovenské elektrárne, získanie súhlasu Európskej komisie (príp. príslušného protimonopolného úradu) o možnosti koncentrácie, veritelia budú súhlasiť s predajom akcií, majetok Vodnej elektrárne Gabčíkovo bude prevedený na Vodohospodársky podnik a bude podpísaná zmluva o jeho prevádzkovaní Slovenskými elektrárňami, bude zmenený zákon o vyraďovaní jadrovoenergetických zdrojov, všetky aktíva a pasíva jadrovej elektrárne A1 a (vrátane vyhoreného paliva) budú prevedené na spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu, budú prevedené aktíva, pasíva vrátane zamestnancov elektrárne V1 a vyraďovacieho závodu a bude podpísaná zmluva o jeho prevádzkovaní Slovenskými elektrárňami. Kedy možno odstúpiť od zmluvy:
štát môže odstúpiť, ak investor nepredloží do 30. júna 2005 plán strategických investícií, obe strany môžu odstúpiť, ak nebude udelený súhlas na koncentráciu, ak nebudú splnené odkladacie podmienky do 31. decembra 2005, od akcionárskej zmluvy môže investor odstúpiť v prípade, že by štát stratil v elektrárňach podiel (podiel štátu by klesol pod úroveň jednej tretiny základného imania, čo je 33 percent). Čo je tajné:
spôsob, akým sa môže zmeniť kúpna cena, všetky záväzky predávajúceho (štátu) uvedené v zmluve, niektoré z vyhlásení predávajúceho, časť z pasáže o dividendovej politike a rozdelení zisku, podmienky prevoditeľnosti akcií, príp. obmedzenia, údaje o pozemkoch v majetku Slovenských elektrární, niektoré body nadväzujúce o spôsobe prevádzkovania Vodnej elektrárne Gabčíkovo.