Marina Anissinová - Gwendal Peizerat. FOTO - ARCHÍV TASR
Autobus pre krasokorčuliarov je pristavený až v útrobách atlantskej Philips Arény. Iba zopár metrov od ľadovej plochy, kde sa práve skončila šou Champions on Ice. Za obrovskou zasúvacou bránou sedí na betónových obrubníkoch zopár fanúšikov v nádeji, že aspoň na chvíľu sekúnd zahliadnu svoje idoly.
"Môžete sa so mnou vyfotiť?" nadchýna sa niekoľko desiatok šťastlivcov, ktorí sa dostali až do zákulisia. Dotknúť hviezd sa však dá iba s V.I.P. vstupenkou. Za 97 dolárov. Miesto v prvom rade stojí ešte viac - 117 dolárov.
Majstri sveta a olympijskí víťazi sa pomaly trúsia zo šatní. Usmievajú sa, rozdávajú autogramy. Až kým sa za nimi nezatvoria dvere autobusu.
Vtedy je už hala zmenená na nepoznanie. Rekvizity ležia v kontajneroch. Päť 17-metrových trakov onedlho odvezie aj prenosnú telocvičňu či bazén. Časový plán je rozpočítaný presne, na minúty.
"Všetko je tak dobre zorganizované a precízne, až je to nudné. Dokonalý timing. My Francúzi však radi improvizujeme," hovorí Gwendal Peizerat, olympijský víťaz v tancoch na ľade.
Uvažuje: "Keď sa stane niečo neočakávané, pripadám si viac nažive. Ak sa zabudnem a prídem neskoro na štadión, je to stres. Ale potom o tom dva týždne rozprávam, lebo to bolo niečo iné."
V Amerike to takmer neprichádza do úvahy.
Prvú túru Champions on Ice zorganizoval v roku 1969 Kanaďan Tom Collins. Regionálny majster Ontária vystupoval v ľadovej revue Sonje Henieovej. Hoci svoj vlastný projekt nerozbiehal s veľkými ambíciami, postupne sa z neho stal veľký biznis.
A aké je šou Champions on Ice 2005, jej 27. sezóna? "Tento rok absolvujeme 23 vystúpení, no nabudúci rok po olympiáde až 90," hovorí David Sutton, generálny manažér.
Doteraz si ľadovú šou vychutnávalo iba americké publikum. Už na jeseň bude mať premiéru aj v Európe - v Prahe a Bratislave. Jeden z účinkujúcich - Jozef Sabovčík - bude na Slovensku korčuľovať takmer po dvadsiatich rokoch.
"Turné sa pripravuje pre čo najväčšie pohodlie hlavných aktérov," hovorí Češka Radka Kovaříková, majsterka sveta športových dvojíc z roku 1995.
V 90. rokoch dokonca krasokorčuliari lietali súkromnými lietadlami. Dnes sa premiestňujú autobusom, prípadne bežnou leteckou linkou. "Cesty autobusom bývajú niekedy únavné, dá sa však na ne zvyknúť," hovorí Peizerat. Hodiny v autobuse trávi väčšinou čítaním. Irina Slucká uprednostňuje spánok. "Vankúš mám so sebou stále," usmieva sa.
V mieste vystúpenia však športovcom komfort rozhodne nechýba. K dispozícii majú telocvičňu, bazén aj práčky so sušičkami. Nemusia sa starať ani o vlastnú batožinu. "Kufre má každý označené a v presne určený čas ich treba postaviť za hotelové dvere, kde ich personál zozbiera a odnesie," spomína René Novotný, partner Kovaříkovej.
V šou účinkuje niekoľko európskych krasokorčuliarov, získať zmluvu je však podľa Radky Kovaříkovej jednoduchšie pre Američanov. "Stanú sa majstrami USA a už majú kontrakt vo vrecku."
Pre mnohých krasokorčuliarov je turné už rutina. "Občas mám ponorkovú chorobu: rovnakí ľudia, rovnaká nálada, rovnaké čísla. Hoci tento rok sa mi zdá atmosféra o niečo priateľskejšia," hovorí Marina Anissinová. Keď má voľno, číta Nabukova. "Tu mám čas aj chuť čítať. Doma nikdy."
Jej tanečný partner Peizerat číta tiež. "Knihu o tom, ako si udržať pozitívne myslenie. Ale nedávno si ju odo mňa požičala Michelle Kwanová," smeje sa.
Podľa Peizerata je medzi vystúpeniami príliš veľa voľna. "Ale aspoň mám čas lepšie spoznať nielen kolegov z ľadu, ale aj seba."
Ani Michelle Kwanová nie je na turné žiadny nováčik. "Milujem rolu ľadovej princeznej," hovorí Kalifornčanka. Pripadá si vraj ako v MTV. "Spoločné programy sa tu učíme v krátkom čase a s kamerami za chrbtom. Ale baví ma to."
Záverečné číslo je štýlové: kovboji na korčuliach. Americké publikum plesá a spokojne sa dvíha zo stoličiek. Koľko vlastne stojí takáto ľadová paráda? "To vie asi iba majiteľ Collins," netrúfa si odhadnúť Kovaříková.
Každodenná rutina na turné Champions on Ice:
7.45 Po celonočnej jazde prichádza 5 truckov k hale, 5 šoférov a 10 robotníkov vykladá materiál.
8.30 Osvetlenie a ozvučenie sa sťahuje do haly.
10.00 Z truckov sa vykladá telocvičňa, posilňovňa, pingpongový stôl, relaxačný bazén, videohry. Všetko sa inštaluje v zákulisí.
11.00 Kostýmy krasokorčuliarov sa rozvešiavajú v šatniach.
12.00 Z haly sa odstraňujú hokejové striedačky a trestné lavice, na ich mieste sú ďalšie sedadlá pre divákov.
13.00 Štáb obeduje.
15.30 Prichádzajú krasokorčuliari.
16.00 Skúška spoločných čísiel, potom tréning.
18.00 Hala je otvorená pre divákov.
19.00 Začína sa šou.
21.45 Po skončení aktéri prechádzajú medzi majiteľmi vstupeniek V.I.P. k autobusu, ktorý čaká priamo v hale. Začína sa nakladanie materiálu.
22.15 Autobus s krasokorčuliarmi odchádza do ďalšieho mesta.
00.15 Odchádza posledný z piatich truckov.
Autor: NINA MICHALÍKOVÁ