Inovačné projekty už máme, bojujú však o prežitie

„Na okamih v nás vyvolal optimizmus minister školstva, keď (pre denník SME) povedal: „Rodičia sa môžu vyjadriť povedzme – toto nie, alebo takto to chceme. Nemali by rezignovať, lebo tak rezignujú na svoju budúcnosť. Rýchlo sme však vytriezveli,“ dočítate


Na Milénium sa čaká ako na spasenie. Na niektorých školách sa však s reformami dávno začalo. Inovačné programy na školách už máme, nemajú však takú podporu, ako by potrebovali. FOTO – ARCHÍV



sa v brožúre O čo sa snažíme alebo máme možnosť voľby pri výbere výchovy detí v škole?. Túto zaujímavú publikáciu vydalo občianske združenie Šťastné deti na základe skúseností, ktoré rodičia zažili pri záchrane školského projektu, ktorému dôverujú. Deti, rodičia i učitelia sú ním nadšení. Jediným ich problémom je nestabilita z toho, že ide „len“ o projekt v rámci veľkej mestskej základnej školy. Nie o samostatnú školu, ktorá rozhoduje, ako sa bude rozvíjať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Preto sa pokúsili osamostatniť a požiadali ministerstvo školstva o začlenenie do siete štátnych základných škôl. Pri postupe byrokratickou mašinériou však narazili na aroganciu moci: „stretávali sme sa s lenivosťou, neschopnosťou, a účelovým hľadaním argumentov proti nášmu postupu“.

Okresná školská rada vydala k začleneniu zamietavé stanovisko, pričom len jeden z jej členov vedel, o čom hlasuje. Ministerstvo školstva ho však práve na základe tohto rozhodnutia a negatívnych výsledkov inšpekcie z roku 1995 zamietlo. „Okrem tejto inšpekcie sa však konala aj iná, v roku 1998. A tá hovorí o projekte úplne niečo iné. Bolo by zaujímavé zistiť, čo motivovalo ministerských úradníkov účelovo vyhľadať v archíve negatívnu inšpekčnú správu spred šiestich rokov,“ píše sa v brožúre.

SkryťVypnúť reklamu

Školu sa ani po veľkom úsilí rodičov nepodarilo osamostatniť. Svoje skúsenosti rodičia zhrnuli do knižnej podoby preto, lebo „možno poslúži kompetentným pracovníkom ako spätná väzba. Naliehavo ju potrebujú“.

Aj Asociácia Suzany Kovalikovej sa po desiatich rokoch fungovania ocitla v problémoch. „Vždy sme predbiehali dobu a legislatíva dobieha za nami,“ hovorí Dr. Tatiana Piovarčiová. Asociácia pripravuje učiteľov pre integrované tematické vyučovanie. Súčasná legislatíva však nepozná pojem vzdelávacie centrum na škole, a tak asociácia vzdeláva učiteľov na svoje náklady. „Získavanie financií nie je jednoduché, pretože donori väčšinou dávajú peniaze len na rozbehnutie projektov, nie na pokračovanie. Ak štát nebude koncepčne riešiť podporu pedagogických inovácií, nebude možné udržať kvalitu programu a jeho rozšírenosť.“ Vzápätí sklamane dodáva: „Milénium načrtáva koncepciu tvorivo-humánnej výchovy a vzdelávania. Náš projekt ju uskutočňuje už desiaty rok v stovkách tried po celom Slovensku. Nechať ho neefektívne sa rozplynúť by bola škoda.“

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s úradníkmi mala (aj má) Asociácia waldorfských škôl na Slovensku. Po veľkých prieťahoch sa jej členom podarilo v Bratislave založiť waldorfskú školu aj škôlku. Jedna z úradníčok ministerstva sa dokonca nechala počuť: „Waldorf na Slovensku? Len cez moju mŕtvolu!“ Pritom v susedných Čechách je štátnych waldorfských škôl deväť.

Erich Šašinka, člen asociácie, hovorí: „Všetko sme si museli tvrdo vybojovať. Ale najviac ma zarazilo, že alternatívu, ktorá je vo svete najrozšírenejšia, my ideme znova overovať. Budeme overovať, či sa koleso krúti u nás rovnako ako všade vo svete, či Pytagorova veta platí aj u nás.“

Boj s úradníkmi trval dlho a súhlas na otvorenie školy získali až dlho po zápisoch do prvej triedy.

Aj preto dnes majú o tretinu žiakov menej, ako ich pôvodne malo byť. SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu