Nezvyčajné ospravedlnenie pred štátnikmi z celého sveta by malo uvoľniť najhoršie napätie medzi Čínou a Japonskom za posledných 30 rokov. Prvé reakcie z Pekingu boli chladné. Koizumi sa mal dnes na summite stretnúť s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom, ale Peking to včera nepotvrdil.
Je to historický paradox, že sa o starých hriechoch hovorí práve na konferencii, ktorá v prítomnosti najvyšších predstaviteľov desiatok ázijských a afrických krajín pripomína konferenciu v Bandungu spred 50 rokov. Väčšina krajín sa vtedy zbavila kolonializmu. Tretí svet sa stretol, aby svetu dal o sebe vedieť.
Spor ázijských veľmocí, ktorý sa rozhorel, keď japonská vláda schválila nové učebnice dejepisu, teraz v Jakarte zatienil pôvodný program zameraný na posilnenie spolupráce medzi Áziou a Afrikou.
Čínsky prezident vo svojom príhovore o Japonsku nehovoril. Vyhlásil však, že Čína sa stane "šampiónom" tretieho sveta. Prvé reakcie na Koizumiho ospravedlnenie ukázali, že ani tentoraz v Číne neveria, že Japonci myslia svoje slová ľútosti úprimne. Japonsko sa za vojnové zločiny v minulosti už ospravedlnilo, ale Čína to nikdy nepovažovala za dostatočné.
Navyše čínske médiá sa včera viac venovali skupine 80 japonských poslancov, ktorí navštívili šintoistickú svätyňu Jasukuni zasvätenú 2,5 miliónu japonských vojnových obetí. Medzi nimi je aj viac než tisíc odsúdených vojnových zločincov a návštevy japonských politikov vždy vyvolávajú v Číne veľkú nevôľu. (mch, reuters)