BRATISLAVA - Občania a firmy začnú od konca mesiaca dostávať na svoje účty peniaze, ktoré im dlžia daňové úrady. K 21. aprílu daňová správa evidovala 238-tisíc daňových priznaní, v ktorých si občania vyrátali, že im treba vrátiť preplatok. Spomedzi firiem a iných organizácií vyše 17,5-tisíca zaplatilo viac, ako malo. Dovedna úrady na dani z príjmov zinkasovali skoro o šesť miliárd korún viac, ako mali.
Preplatky vznikli tak, že firmy a živnostníci platili štvrťročné alebo mesačné preddavky na daň, ktoré sa vyrátali podľa toho, ako sa im darilo v ostatných rokoch. Zamestnancom sa preddavky strhávajú každý mesiac zo mzdy. Pri vypĺňaní daňového priznania však vyšlo, že celkové preddavky boli vyššie, ako mala byť skutočná daňová povinnosť. "Navyše tento rok vstúpil do hry aj daňový bonus, ktorý sa v minulosti nevyplácal," doplnil hovorca Daňového riaditeľstva Roberto Merva. Pri daňovom bonuse si môže rodič znížiť daňovú povinnosť o 4800 korún ročne na každé vyživované dieťa. Ak mu vyjde záporná daň, má nárok na vyplatenie rozdielu od štátu.
Nový daňový systém priniesol aj zásadnú zmenu v počtoch preplatkových daňových priznaní. Kým občania podali oproti minulosti výrazne menej priznaní s vyrátaným kladným zostatkom, v prípade firiem sa ich počet viac ako zdvojnásobil. Za úbytkom prebytkových priznaní od občanov vidí Merva najmä zavedenie jednotnej sadzby dane. "Predtým mohlo občanovi na konci roka vyjsť zaradenie do nižšieho daňového pásma, než z akého sa mu vypočítavali preddavky. Pri rovnej dani sa to stať nemôže," vysvetlil.
Tí, ktorí požiadali o vrátenie preplatku, by mali peniaze dostať v prvej polovici mája. "Po poslednej úprave nám na to zákon o správe daní dal desať dní, čo je desaťkrát viac, ako sme mali ešte do vlaňajška. Príkazy na úhradu sú už pripravené, všetko by sa malo uskutočniť bez akýchkoľvek problémov," dodal hovorca Daňového riaditeľstva.
MARTIN JAROŠ