Pri príležitosti včerajšieho Dňa Zeme to povedali odborníci z oblasti hydrológie zo Slovenskej akadémie vied a Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave.
Svet častejšie postihujú prírodné katastrofy, ako sú tropické cyklóny, prívalové lejaky, zosuvy a erózia pôd, lavíny, povodne a sucho, ale i sociálne katastrofy najmä nedostatok kvalitnej vody na pitie, hygienické a zdravotné účely.
K dôvodom narastania týchto trendov patria najmä klimatické zmeny a globálne otepľovanie, sociálny a ekonomický rast, nárast populácie a zvýšené osídľovanie rizikových oblastí, povedala hydrologička Oľga Majerčáková.
Na Slovensku takisto zaznamenávame klimatické zmeny, napríklad trend rastu priemernej ročnej teploty vzduchu o 1,1 stupňa, ročný úbytok zrážok v južných oblastiach, pokles relatívnej vlhkosti vzduchu.
Obdobie siedmich rokov 1997 až 2003 bolo charakteristické sériou po sebe nasledujúcich teplých rokov, pričom rekordný bol rok 2000. Každý rok sme sa stretli s prívalovými a regionálnymi povodňami, v piatich rokoch (1997, 1998, 1999, 2001 a 2002) boli povodne mimoriadne. V dvoch rokoch (2000 a 2003) sa vyskytlo veľké sucho. (tasr)