Pandrava chrústa obyčajného (a) a larva kováčika obilného (b) v pôde. KRESBA - AUTOR |
Systém hmyzu pozostáva z 33 radov, z ktorých najmenej polovica je určitým spôsobom spätá s pôdou.
Užitočné sú najmä vidličiarky, chvostoskoky, šutky a švehly, ktoré sa podieľajú na rozklade rastlinných a živočíšnych zvyškov v pôde. Na opeľovaní rastlín v záhradách sa zúčastňujú aj čmele, z ktorých čmeľ zemný, peliarka hluchavková, stepiarka dlhorohá a niektoré ďalšie si budujú hniezda v zemných dierach a dutinách pod kameňmi.
Osoh v záhrade prináša aj dravý hmyz, ktorý sa živí škodcami rastlín. Záhradkári často nemajú radi napríklad ucholaka obyčajného, pretože vyžiera jamky do zrelého ovocia. Je však všežravý a nepohrdne ani voškami a larvami škodlivého hmyzu.
K škodlivým druhom hmyzu patrí napríklad vŕtavka mrkvová, ktorá v štádiu bielej drobnej larvy znehodnocuje korene mrkvy, kde vytvára chodbičky. Porasty neskorej mrkvy môžeme ochrániť aplikáciou prípravku Basudin 10 G v množstve 0,6 gramu na meter riadku. Agrochemikália ničí v pôde aj larvy kvetárky cibuľovej a kapustovej, pandravy, drôtovce a medvedíka obyčajného. Aplikuje sa pri sejbe zeleniny. V 19. storočí znamenalo pohromu pre vinič hroznorodý v Európe zavlečenie vošky - fyloxéry viničovej z Ameriky. Tento škodca cicia šťavu koreňov ušľachtilých odrôd. Problém sa vyriešil až štepením ušľachtilých odrôd na odolné americké podpníky.
K nebezpečným a známym škodcom rastlín patria aj larvy chrobákov. Korene obžierajú hryzadlami larvy chlpáčika obyčajného, chrústavca záhradného, chrústika letného a pandravy chrústa obyčajného i mramorovaného. Larvy žijú v pôde 2 až 4 roky. Potom dochádza k zakukleniu a často kalamitnému rojeniu dospelých chrobákov. V pôde ich ničíme mechanicky, zbieraním pri rýľovaní alebo ošetrením Basudinom 10 G. V kyslých pôdach záhrad požierajú korene, hľuzy a cibule aj larvy kováčika sivého, poľného, lemovaného a obilného. Larva kováčika obilného sa nazýva drôtovec, lebo je tvrdá, oranžová a ponáša sa na zhrdzavený drôtik. V pôde sa larvy pohybujú len veľmi pomaly a do zakuklenia v nej žijú 3 až 5 rokov. Drôtovce ničíme vápnením kyslej pôdy alebo návnadou v podobe rozkrájaných zemiakov, ktoré po čase z pôdy vyberieme aj so škodcami.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.