Broskyne bez kvalitného rezu neprinesú bohatú úrodu. FOTO - IT |
Tvarovací (výchovný) rez
Začína už rezom bezprostredne po jarnej výsadbe stromčeka. U nás sa najčastejšie uplatňuje zákrpok s dutou korunou vypestovanou dlhým rezom. Ak sme vysadili hrotiak alebo výpestok so slabým bočným predčasným obrastom, stromček zrežeme na zdravý bočný púčik vo výške asi 0,9 metra a prípadný slabý predčasný obrast hladko vyrežeme. Až v júni vyberieme 3 až 4 bočné letorasty - budúce kostrové konáre.
Ak bol vysadený výpestok s dobre vyvinutým bočným predčasným obrastom a v škôlke neskráteným stredníkom (vhodný aj pre tvar štíhle vreteno), rezom na krúžok odstránime do výšky 0,6 metra bočné výhony. Potom vyberieme 3 až 4 dobre vyvinuté výhony tak, aby boli po obvode rovnomerne rozmiestnené, nezvierali so stredníkom ostrý uhol a vyrastali vo výškovom odstupe aspoň 0,1 metra. Zvyšok stredníka nad najvyšším vybraným výhonom vyrežeme. Rezom na krúžok odstránime aj ostatné neperspektívne bočné výhony. Ponechané výhony zrežeme na vonkajší púčik "do roviny" tak, aby najvyšší výhon - budúci kostrový konár mal aspoň dva púčiky.
Aj na výpestkoch, pri ktorých základ dutej koruny vypestovali už v škôlke, zrežeme 3 až 4 vhodné výhony "do roviny" - vždy na vonkajší púčik tak, aby najvyšší výhon mal minimálne dva púčiky. Prebytočné výhonky z korunky vyrežeme. Rezné rany hneď zatierame, najlepšie stromovým balzamom. Vo všetkých prípadoch pri tomto tvare v 1. roku je letný výchovný rez minimálny, nanajvýš vyrežeme vlky.
V 2. roku začiatkom jari vyrežeme na krúžok vlky, zahusťujúce a konkurenčné výhony. Pri tomto tvare až do nástupu rodivosti kostrové konáre neskracujeme. Výnimkou je prípad, ak je niektorý výrazne vyšší ako ostatné, čo upravíme rezom na vhodný bočný výhon rastúci z koruny. Na spodných častiach kostrových konárov v úseku 0,3 metra odstránime rezom na krúžok všetky výhonky a vyberieme dobre vyvinutý bočný výhon rastúci z koruny - budúci prvý polokostrový konár.
V ďalších rokoch až do nástupu rodivosti pri jarnom, ale aj letnom reze postupujeme podobne. V odstupe 0,3 metra vypestujeme na kostrových konároch postupne 5 až 6 polokostrových konárov s rodiacimi zmiešanými výhonmi, ktorých hustotu upravujeme rezom na krúžok na vzdialenosť 0,15 až 0,20 metra. Pri ich prebierke uprednostňujeme tie, ktoré rastú von z koruny a majú mierne šikmú až vodorovnú polohu. V 4. až 5. roku po vypestovaní posledného polokostrového konára zvyšok kostrového konára odstránime jarným alebo letným rezom. Nastupuje plná rodivosť.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.