Š. M., Dunajská Streda
GF 677 je vegetatívny podpník broskyňomandle. Rastie o 10 až 20 percent rýchlejšie ako podpník broskyňového semenáča. Odporúča sa do suchších pôd s vyšším obsahom CaCO3 (až 12 percent). Odolný je proti háďatkám. Po vysadení stromčeky broskýň rastú asi o tretinu rýchlejšie ako na semenáčoch. V ďalších rokoch sa rast zmierni a ustáli sa.
Ktoré pestovateľské tvary sú vhodné pre hrušky rastúce v regióne Trnavy?
P. V., Trnava
Z pestovateľských tvarov sú osvedčené voľne rastúci zákrpok a ovocná stena. Perspektívne je štíhle vreteno a Solax. Zákrpky si vyžadujú spon 4,5 x 2,5 metra na podpníku dula, ovocné steny 4,0 x 2,0 až 3,0 metra. Z podpníkov sa v záhradkách odporúča dula typu MA alebo K-TE-B. Odrody so zlou znášanlivosťou k duli, ako sú Boscova fľaška, Wiliamsova, Parížanka a Clappova, potrebujú medzištepenie na kmeňotvornú odrodu Hardyho.
Tradičnými a doteraz najrozšírenejšími tvarmi pri hruškách sú štvrťkmeň a najmä polokmeň i vysokokmeň na podpníku plánka. Tieto tvary sú však vhodné len pre väčšie záhrady, svoje miesto majú aj na hospodárskych dvoroch, medziach a ako alejové stromy, popri potokoch či poľných cestách. Okrem úžitku sú aj tzv. ochrannými stromami pred prudkým vetrom a tiež vzácnym koloritom našej krajiny.
Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.
Lekár mi zistil anémiu z nedostatku železa. Odporučil mi jesť aj zeleninu, ovocie a strukoviny. Ktoré z nich si môžem dopestovať v záhradke?
Ľ. K., Stupava
Najvyšší obsah železa majú zo zeleniny a strukovín pažítka, sójové bôby, šošovica, fazuľa, cícer, tekvica, slnečnicové a tekvicové semená, a to 9 až 7 mg na 100 gramov jedlého podielu. V rozpätí 6 až 4 mg železa obsahujú pór, petržlen (najmä vňať) a špenát. Nad 2 mg majú kaleráb, kôpor, cibuľa, tekvica, kučeravý kel a hlávkový šalát.
Z doma pestovaného ovocia sú na železo bohaté najmä šípky - 18 mg/100 g, černice - 6 mg a nad 3 mg obsahujú čierne ríbezle, hrozno, slivky, broskyne, moruše, vlašské orechy, lieskovce, drienky, rakytník rešetliakovitý a hrušky.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.