FOTO |
Medzi najužitočnejšie buriny s liečivými účinkami patrí pŕhľava dvojdomá (žihľava). Obsahuje vzácne vitamíny, organické kyseliny, triesloviny a glukoniny. Liečivé účinky má najmä pri chudokrvnosti, reume, zápaloch močových ciest, pri poruchách látkovej premeny močoviny a trávenia, pri ochoreniach kože, pečene a žlčníka, pri vypadávaní vlasov a ďalších neduhoch. Používame ju vo forme čajoviny, alebo mladé listy varíme podobne ako špenát, prípadne surovú - do šalátov, prikladaním listov na postihnuté miesta a tiež vo forme tinktúry či prísady do kúpeľa. Využiť ju možno aj ako prídavok do krmiva pre hydinu a ošípané. Slúži aj na nastielanie pôdy, najmä pri ovocných drevinách a hlúbovinách. Výluh z pŕhľavy podporuje rast rastlín, posilňuje ich obranný mechanizmus, odpudzuje bodavý hmyz, slimáky, slizniaky, húsenice a mravce. Takýto výluh a vňať sú tiež vhodné na urýchľovanie vyzrievania kompostov.
Nepríjemnou burinou v záhrade, najmä po odkvitnutí, je púpava. Vzhľadom na vysoký obsah vzácnych výživných látok má aj liečivé účinky, najmä pri ochoreniach pečene, žlčníka, obličiek a močových ciest, pri reume a cukrovke. Z čerstvých mladých listov púpavy sa dá pripraviť chutný šalát. Sušené listy a korene sú súčasťou viacerých zmesí liečivých čajovín. V ľudovom liečiteľstve sa využíva tzv. púpavový med, ktorý sa využíva pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Výluh z púpavy je vhodný na postrek ovocných stromov v čase rašenia a po odkvitnutí proti voškám, roztočom i méram.
Vo fytoterapii možno použiť čerstvé aj sušené listy rebríčka obyčajného (myší chvost). Odvar z nich sa osvedčuje pri žalúdočných ťažkostiach, ženských chorobách a pri ekzémoch.
Korene lopúcha sa využívajú na čajoviny pri kožných ochoreniach a pri cukrovke. Výluh z listov možno využiť v boji proti húseniciam.
Listy skorocelu kopijovitého pôsobia liečivo pri kožných chorobách a herpese. Podobne pôsobí aj vňať kapsičky pastierskej, odvar z koreňov pýru a lastovičníka, ktorého žltá šťava s jedovatými účinkami navyše pomáha odstrániť niektoré druhy bradavíc.
Viaceré buriny, najmä ak rastú medzi úžitkovými alebo okrasnými rastlinami, sú pri premnožení škodlivé. Porastom totiž odoberajú výživné látky, vlhkosť a svetlo. Preto treba tieto rastliny pravidelne vyplievať, pôdu plytko kypriť, zatrávniť, používať PE-fólie a netkané textílie. Proti burinám pomáhajú aj herbicídy, ale ich aplikácia v ekozáhradkách je zakázaná.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.