Terajší štyridsiatnici môžu dovtedy, kým pôjdu do penzie, zažiť šesť alebo sedem parlamentných volieb a niekoľko zmien vlády. Tie môžu mať vplyv najmä na priebežný dôchodkový systém. Ako hovorí Martin Thomay z Inštitútu pre slobodnú spoločnosť, plnenie záväzkov voči dôchodcom, výška odvodov a dôchodkov, vek odchodu do dôchodku, zvyšovanie dôchodkov a iné kľúčové parametre systému "sú ovplyvnené momentálnou náladou politikov".
Ivan Švejna z Nadácie F. A. Hayeka hovorí, že štátu neverí, keď popri tom, že "sľubuje viac, než je schopný dať", mení pravidlá počas hry, a to ešte "zle, nekvalifikovane, populisticky".
No ani zmiešaný penzijný systém vraj nie je voči vplyvu politikov imúnny. "Počas argentínskej krízy v roku 2001 tamojšia vláda vyvlastnila 10 % dôchodkových úspor," hovorí Thomay.
Prinajmenšom jedno však asi nehrozí. Ani Smer podľa predsedu Roberta Fica za dôchodkovú reformu "vo svojom ponímaní" nepovažuje "zrušenie druhého, kapitalizačného, piliera", teda možnosti sporenia na dôchodok.
"Niektoré rozhodnutia krajne pravicovej vlády, hoci sú nešťastné a experimentálne, sú podľa všetkého nezvratné a ich totálna náprava by priniesla viac škôd ako osohu," povedal Fico na slávnostnom sneme Smeru v decembri minulého roka. Pod "korekciou" reformy strana vraj rozumie "takú zmenu, aby sa každý mohol dobrovoľne rozhodnúť, či dá svoje peniaze do súkromných dôchodkových správcovských spoločností". Druhou zmenou podľa Fica musí byť zvýšenie záruky dôchodku pre poistencov. (joč)
Dôchodkové systémy
Od januára tohto roka sú u nás dva dôchodkové systémy. Každý poistenec patrí do jedného z nich.
Priebežný systém
Funguje oddávna. Spočíva v tom, že všetko poistné na starobný dôchodok - 18 % hrubej mzdy - občan odvedie Sociálnej poisťovni, ktorá vzápätí peniaze rozdeľuje dôchodcom.
Zmiešaný (dvojpilierový) systém
1. pilier
- je to, čo nazývame priebežným systémom. Od samostatného priebežného systému (viď vyššie) sa líši tým, že doň neplynie všetko poistné na starobný dôchodok.
2. pilier
- časť poistného - 9 % hrubej mzdy - plynie do 2. piliera (tzv. kapitalizačného alebo sporivého). Poistenec si na dôchodok šetrí v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorá obsah jeho účtu zhodnocuje.
3. pilier
Dôchodca nemusí byť odkázaný len na peniaze z jedného alebo druhého dôchodkového systému. Zabezpečiť sa na dôchodok občan môže aj doplnkovým dôchodkovým sporením, teda dobrovoľne. Toto štát daňovo zvýhodňuje.
(joč)