Bez ohľadu na to, kto bude vládnuť, pracovať budeme dlhšie. FOTO - TASR |
veku. V akom?
Podľa Martina Thomaya z Inštitútu pre slobodnú spoločnosť možno očakávať, že v časovom rozpätí 10 - 15 rokov sa dôchodkový vek bude zvyšovať, a to na 65 rokov pre obe pohlavia. "Posúvanie veku odchodu do dôchodku je totiž jedným zo základných spôsobov znižovania nárokov na objem vyplácaných dôchodkov."
Ani pri tom však nemusí ostať. Zvyšovanie podielu obyvateľstva v poproduktívnom veku natoľko priebežný penzijný systém zaťažuje, že ďalšie oddialenie odchodu do penzie je len otázkou času.
Ivan Švejna z Nadácie F. A. Hayeka považuje za veľmi pravdepodobné, že terajší štyridsiatnici pôjdu do penzie vo veku od 65 do 70 rokov. Napriek tomu, že zvýšenie dôchodkového veku je politickým rozhodnutím, ekonómovia ho považujú za čiastočne opodstatnené, pretože obyvateľstvo v priemere žije dlhšie.
Zákon dôchodkový vek (62 rokov veku poistenca) nerobí záväzným pre každého, poistencovi umožňuje odísť do penzie skôr alebo, naopak, nadsluhovať. V prvom prípade však poistenca potrestá, keď mu dôchodok za každých začatých 30 dní do dovŕšenia dôchodkového veku zníži o 0,5 %. Nadsluhujúcemu poistencovi, naopak, budúci dôchodok o rovnakú sumu zvýši. (joč)