Problém okolo českých televízii šírených na Slovensku
BRATISLAVA 7. januára (SITA) - Otázka či TV Nova, ale aj ostatné české televízne stanice zostanú v ponuke slovenských káblových spoločností, zostáva naďalej otvorená. Problém spočíva nielen v tom, že niektorí slovenskí kábloví operátori nemajú uzavretú s
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
týmito televíziami zmluvu o šírení programu, ale hlavne v tlaku distribútor filmov. Tým sa totiž nepáči, že filmy zakúpené pre jednu krajinu, sú vysielané aj v ďalšej. Hovorkyňa slovenskej káblovej spoločnosti UPC SR Pavla Petrlová potvrdila agentúre SITA, že spoločnosť nemá uzavreté zmluvy s českými televíziami - TV Nova, Prima, ČT a TV3. So zástupcami týchto televízií ale rokujú a napríklad pri šírení Novy vychádzajú z ústnej dohody z minulého roka medzi riaditeľmi oboch spoločností. "Zatiaľ je TV Nova v ponuke a našim zámerom je, aby tam aj zostala," podčiarkla. Aký však bude ďalší vývoj nevedela Petrlová predpokladať. Dodala, že cieľom spoločnosti je dosiahnuť finálnu dohodu s Novou.
V súvislosti s výhradami distribučných spoločností Petrlová uviedla, že UPC je z technického hľadiska tiež len distribútorom, nezasahuje do obsahu vysielanie a ani do vzťahov televízií s ich dodávateľmi. "Naša úloha je len technicky prijímať signál a spracovať ho, aby sme ho mohli ďalej kvalitne šíriť," konštatovala. Zodpovedáme teda za to, aby sa program dostal k našim zákazníkom. Za ostatné by mali niesť podľa Petrlovej zodpovednosť majitelia televíznej stanice.
Hovorca spoločnosti CET 21 Martin Chalupský, ktorá je prevádzkovateľom Novy, pre agentúru SITA uviedol, že v priebehu tohto roka by malo dôjsť v celej tejto záležitosti k posunu. K akému, záleží práve od prebiehajúcich rokovaní s káblovými operátormi. "Nemôžem však vylúčiť, že TV Nova bude vo väčšine káblových spoločností nahradená JOJ TV ", konštatoval. Chalupský pripomenul, že v prípade TV Nova a JOJ TV nejde iba o konkurenčný problém. "Ide hlavne o tom, že americkí distribútori filmov a ich zástupcovia v Európe zvýšili tlak na to, aby neboli prostredníctvom kábloviek šírené v ďalšom štáte filmy, ktoré majú vysielacie práva len pre jeden štát." Distribútori tak totiž prichádzajú o zisky. Podľa Chalupského kábloví operátori "vedia program dopredu a je na nich, aby si ošetrili jednotlivé práva".