Vynášanie smetí podľa pravidiel

V Bratislave často vidím ľudí, ako sa prehŕňajú v odpadkových kontajneroch a všeličo z nich vyťahujú. Raz, keď som na našom sídlisku vynášal smeti, z kontajnera sa ozval buchot. Zľakol som sa, bola noc. Zo smetiaka však nevyskočila mačka, ako som dúfal,

FOTO


ale "vyberač" kontajnerov. Vlastne, vyberačka, na moje prekvapenie to bola žena. Asi nedočiahla, nuž musela vliezť dnu.

Japonsko by bolo pravdepodobne pre vyberačov kontajnerov rajom. Japonci majú totiž radi nové veci. Vždy, keď sa sťahujú do nového bytu, neťahajú so sebou aj staré, hoci ešte fungujúce televízory, mikrovlnky, rádiá, chladničky, práčky. Elektrospotrebiče sú u nás lacné, preto si radšej kúpia nové, moderné a "odpad" hádžu do veľkorozmerného kontajnera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V kontajneroch by sa našlo všeličo. Za posledných desať rokov však aj v Japonsku veľmi zosilnelo hnutie recyklovania odpadu a sprísnili sa podmienky jeho likvidácie. Pred mesiacom mi napríklad z Tokia volala mama, aby sa ma spýtala, či môže vyhodiť môj starý počítač. Bola to posledná šanca, teraz sa už počítače nesmú len tak vyhadzovať. Podľa najnovšieho nariadenia miestneho úradu v oblasti, kde bývajú moji rodičia, môžu elektroniku a iné veľké spotrebiče nechať odviezť na likvidáciu iba po dohode s miestnym úradom. Treba si kúpiť kupón v hodnote zhruba tisíc korún, nalepiť ho na nepotrebný spotrebič a ten postaviť pred dom. Mesto už zariadi všetko ostatné.

SkryťVypnúť reklamu

Každá obec má vlastný harmonogram odvozu odpadu. Nemáme pred domami smetiaky, iba vyhradené miesto, kam denne vynášame odpadky vo vreci. Ale aj to má pravidlá. Moji rodičia a všetci susedia, dokopy možno desať rodinných domov, majú svoje vyhradené miesto na zber odpadkových vreciek. Všetko, čo je recyklovateľné, sa vyhadzuje v pondelok. V utorok, vo štvrtok a v sobotu je na rade odpad, ktorý sa dá zlikvidovať spaľovaním. Streda a piatok sú vyhradené plastom a každý druhý štvrtok v mesiaci sa zbiera keramika. V Japonsku sa totiž je aj pije z keramického riadu, takže odpadu z rozbitých šálok a tanierov je dosť. No a v nedeľu sa nevyváža.

Každá rodina skladuje odpad v byte a v príslušný deň ho vo vreci vyloží na zberné miesto. Rodiny sa pri údržbe zberného miesta striedajú v dobrovoľných týždenných službách, čo znamená, že ho denne zametajú. Na každého príde rad tak raz za tri mesiace. Dozerajú aj na to, aby každý dodržiaval pravidlá, vrátane toho, že odpad sa nesmie vynášať večer. Iba ráno, pár hodín pred odvozom. Prednosťou Japonska je, že ľudia nehľadajú cestičky, ako pravidlá porušiť, ale ako ich dodržať. Preto veľa vecí funguje, hoci je to niekedy komplikované. Ja som napríklad často cestoval na služobnú cestu, takže niekedy som mal odpadky v byte aj týždeň, alebo som musel požiadať mamu, či si ich neprevezie k sebe domov.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani sa v japonských médiách objavil zaujímavý prípad. Istý muž vzal zo skládky odpadu starý papier. Keď balík doma prezeral, objavil medzi starými novinami peniaze. Osem miliónov, stodvadsaťtisíc korún. Nález ohlásil polícii. Paradoxné je, že radnica ho označila za zlodeja, lebo čo je raz v priestore určenom na odpad, to je vraj majetkom mesta. Mnohí občania volali na radnicu a čestného nálezcu sa zastávali. Ľudia tvrdili, že odpad nikto nechce, teda nikomu nepatrí. Mesto naopak tvrdilo, že odpad je jeho. Neviem, ako sa to všetko napokon skončilo, myslím, že muž bol oslobodený, ale v každom prípade - byť zberačom odpadu, to je ťažký džob!

Autor: MASAHIKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 610
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 360
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 184
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 377
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 814
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 903
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu