Streda, 17. júl, 2019 | Meniny má Bohuslav

Nie je fólia ako fólia

Slnečné lúče v letných dňoch pripravujú motoristom vo vozidlách doslova a do písmena peklo. Pri veľkej presklenej ploche moderných áut, koľkokrát na priamom slnku ani klimatizácia všetko nezachráni. Nie vždy klimatizácia disponuje dostatočným výkonom, ..

Slnečné lúče v letných dňoch pripravujú motoristom vo vozidlách doslova a do písmena peklo. Pri veľkej presklenej ploche moderných áut, koľkokrát na priamom slnku ani klimatizácia všetko nezachráni. Nie vždy klimatizácia disponuje dostatočným výkonom, aby v aute udržala príjemné chladno. V tej chvíli prichádza k slovu ďalší prostriedok, ktorý zabraňuje prestupu teplonosného UV žiarenia do interiéru. Istého času mali luxusné autá s tmavými bočnými a zadným sklom povesť "mafiánskych kár". Dnes sa stali autá s tmavými oknami, a nielen tie drahšie, bežnou skutočnosťou, ich zastúpenie medzi vozidlami sa odhaduje v pomere 1 : 5. Niektorí výrobcovia automobilov sami prichádzajú s tým, že ponúkajú svoje modely so zadymenými bočnými a zadným sklom. Väčšinou ide o priestrannejšie automobily s veľkou presklenou plochou, ktorých interiér sa v letnom období veľmi rýchle vyhreje, takže ani výkonné klimatizačné jednotky nie sú schopné rýchlo po spustení navodiť vo vnútri príjemné ovzdušie.

Čo takáto fólia automobilu vlastne prináša?

Hlavným dôvodom fólie nie je to, aby nebolo vidieť dnu, ale aby bolo vo vnútri príjemne. Každé stmavenie okien prináša zmiernenie vyhrievania interiéru slnečnými lúčmi.

"Fólia môže dodať sklu vlastnosti, ktoré motorista požaduje. Kvalitná autofólia zachytáva až 50 % tepla prenikajúceho do auta. Vie zabezpečiť súkromie vo vozidle, bráni prenikaniu UV žiarenia do interiéru. Tým chráni pasažierov na zadných sedadlách, ale aj interiér vozidla pred stárnutím. Ďalšou výhodou je ochrana pred oslnením diaľkovými či zle nastavenými svetlami vozidliel idúcimi za nami. A v neposlednom rade dodá fólia okrem praktického úžitku aj príťažlivú zmenu dizajnu," vysvetľuje Karol Hájek z firmy Carol line

z Bratislavy. V kombinácii s klimatizáciou predstavuje spôsob šetrenia spotreby paliva, keď v horúcich dňoch nemusí klimatizácia bežať na plný výkon.

"Kto by však mal predstavu, že solárna fólia úplne nahradí klimatizáciu, je na omyle. Ani predstava, čím tmavšia fólia tým viac zachyteného tepla, nie je správna. Jej funkciou nie je ochladzovať, ale znižovat prehrievanie tým, že zabraňuje prestupu spektra slnečného žiarenia," pokračuje vo vyratúvaní výhod klimatizácie Karol Hájek.

Ako je solárna fólia vlastne konštruovaná a ako funguje?

"Všetky okenné fólie, sa vyrábajú kombináciou PET+PES+acyl PSA. Musia byť certifikované autorizovanou osobou SKTC. Táto certifikácia zaručuje, že fólia nie je pre užívateľa nebezpečná, resp. zdraviu škodlivá. Ďalším krokom je certifikácia na MDPaT SR, ktoré vydáva ku každej fólii, ktorá je dovezená na slovenský trh a bude aplikovaná na auto motoristu na Slovensku, doklad o homologizácii v Slovenskej republike pre premávku na pozemných komunikáciách. Miesto kam môže byť fólia umiestnená je určené vyhláškou," objasňuje K. Hájek.

Čo všetko dokážu...

Ďalším druhom fólií sú fólie bezpečnostné. Tieto majú za úlohu zabrániť vniknutiu do vozidla cez rozbité sklo okna automobilu. Rovnako ako vo vzťahu tónovacia fólia a klimatizácia nie je ani bezpečnostná fólia všemocná a nemala by byť jediným zabezpečením vozidla. Na druhej strane toho podľa odborníkov vydrží celkom dosť.

"Fólia je schopná udržať črepiny skla pokope. Po rozbití skla zlodejom sa držia črepy na fólii a tá je schopná určitý počet nárazov udržať sklo

v ráme. Vyrába sa lamináciou jednotlivých vrstiev fólie. Touto technológiou je zabezpečená vyššia pevnosť pri nižšej hrúbke fólie. Napríklad fólia Ultra 600 má pri hrúbke 150 mikrónov 39 laminovaných vrstiev," objasňuje K. Hájek.

Kto by mal vykonať montáž

* Servis, ktorý má osvedčenie o zaškolení od dovozcu konkrétneho druhu fólie.

* Firma alebo jednotlivec, ktorá dáva dostatočne dlhú záruku na vykonanú prácu a tovar.

* Firma alebo jednotlivec, ktorá aplikuje montáž fólie na zadné sklo z jedného kusa.

* Firma alebo jednotlivec poistený proti nepredvídateľne vzniknutej škode pri montáži.

Hitom v poslednom čase sú autofólie samostmavovacie, kde je stupeň stmavenia závislý na intenzite slnečného žiarenia. Medzi svetové novinky patria autofólie

s doživotnou zárukou stálosti farieb. Takáto fólia nemení svoje optické a solárne vlastnosti počas celého času užívania.

Čo fólia musí spĺňať:* Nesmie skresľovať viditeľný lúč svetla, to znamená, že cez okno s nalepenou fó-liou musíte vidieť bez akéhokoľvek skreslenia rovnako dobre ako cez číre sklo.

* Predpisy povoľujú nalepenie fólií iba na zadné a bočné okná za stĺpikom B.

* Dôležitá je kvalita výberu - rozhodujúca je dĺžka záruky (mala by byť minimálne dva roky) voči blednutiu.

* Musí byť homologizovaná pre slovenskú dopravu a doklad o tom (s číslom atestu) by mal vodič na požiadanie predložiť pri cestnej kontrole.

Koľko to bude stáť Cena montáže autofólií závisí od veľkosti skiel a náročnosti aplikácie. Ceny sú určené samotnou triedou vozidla. Skúsený montér vie odhadnúť, ktoré vozidlo je ako časovo a technologicky náročné.

Cena pri najbežnejšom modeli na našom trhu Škode Fábii sa začína od 4000 Sk.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 2. Už to na vás niekedy padalo?
 3. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 4. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 5. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 6. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 7. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 9. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 10. Priláka Bratislava prestížne kongresy?
 1. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 2. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 3. Tipy kde ušetríte najviac a čo si rozhodne nenechajte újsť
 4. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 5. Už to na vás niekedy padalo?
 6. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 7. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 8. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 9. S Erasmom v Českej republike
 10. Životné jubileum profesora Ing. Ivana Gschwendta, DrSc.
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 24 439
 2. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 10 528
 3. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 444
 4. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 8 660
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 7 359
 6. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 7 118
 7. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 5 824
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 5 115
 9. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí 4 236
 10. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 3 542