PEKING - Dokonalá zhoda zavládla včera v Pekingu medzi francúzskym premiérom Jeanom-Pierrom Raffarinom a jeho hostiteľom Wen Ťia-paom. Ten podpísal miliardové zmluvy o kúpe Airbusov a lokomotív spoločnosti Alstom. Raffarin zasa označil zbrojné embargo Európskej únie voči Číne za diskriminačné, nespravodlivé a zastarané.
Pre agentúru Nová Čína povedal, že Francúzsko sa bude v únii ďalej usilovať o jeho zrušenie. A na spoločnej tlačovej konferencii s čínskym predsedom vlády dokonca podporil aj antiseparačný zákon, ktorý v marci prijal čínsky parlament a oprávňuje Peking vojensky zasiahnuť proti Taiwanu, ak by sa ostrov pokúsil formálne vyhlásiť nezávislosť. "Tento zákon je v úplnom súlade s postojom Francúzska."
Práve Francúzsko spoločne s Nemeckom sú v Európskej únii najvýznamnejšími advokátmi zrušenia zbrojného embraga a častými hosťami i hostiteľmi najvyšších čínskych predstaviteľov. Francúzsky prezident Jacques Chirac bol v Pekingu v októbri.
Wen poďakoval Raffarinovi za podporu a vyhlásil, že otázka zbrojného embarga by sa nemala vzťahovať na ľudské práva. Niektoré európske krajiny totiž vyzvali Čínu, aby zlepšila dodržiavanie ľudských práv a prepustila politických väzňov.
Štáty Európskej únie sa minulý piatok nezhodli na odvolaní embarga aj pod tlakom Spojených štátov, ktoré netaja obavy z narušenia strategickej rovnováhy v regióne. Zbrojné embargo proti Číne platí od roku 1989, keď čínske úrady krvavo potlačili prodemokratické protesty na pekinskom námestí Tchien-an-men. Únia sa v decembri zhodla, že sa bude usilovať o jeho zrušenie do konca júna, situáciu ale skomplikovalo prijatie antiseparačného zákona.
Francúzsko dalo v Pekingu najavo, že sa zasadí, aby bol termín dodržaný, je to ale sľub skôr neuskutočniteľný. V druhom polroku sa predsedníctva v únii ujme Veľká Británia, ktorá je proti zrušeniu embarga.
Čína včera podpísala zmluvy na nákup piatich obrích lietadiel typu Airbus A380 a ďalších francúzskych produktov v hodnote vyše troch miliárd eur. Súčasťou kontraktu je aj objednávka 18 Airbusov A320s a siedmich strojov typu A319s. Peking chce nakúpiť aj francúzsky materiál na výrobu jadrovej energie a železničné zariadenia. (mch, reuters, čtk)