Iracký premiér Ijád Alláví (v strede) je stále v sprievode bodyguardov. Teroristi na neho aj tak útočia. FOTO- REUTERS |
Iracká al-Káida poslala v noci na včera samovražedného atentátnika, aby zabil odstupujúceho irackého premiéra Ijáda Allávího. Aspoň tak to tvrdí na islamistických webových stránkach. Premiér vyviazol bez zranení. Podľa jeho hovorcu išlo už o piaty pokus o jeho vraždu.
Pokus o Allávího likvidáciu je ďalším dôkazom schopnosti teroristov zaútočiť v Iraku prakticky na kohokoľvek. To všetko v situácii, keď sa Irak potáca v politickej kríze a ani včera sa jeho obyvatelia nedozvedeli mená ministrov novej vlády, hoci to bolo avizované.
Zhodou okolností je podľa viacerých zdrojov hlavnou príčinou súčasného krachu koaličných rozhovorov práve Alláví a jeho neprimerané požiadavky.
Dôvod na jeho zabitie je podľa prívržencov bin Ládinovho vyslanca v Iraku Músu Zarkávího jasný: je to vraj odpadlík a spojenec kresťanov a židov. To je ideologické zdôvodnenie. Prakticky by však "vydarený" atentát na odstupujúceho premiéra Allávího priviedol Irak do nového štádia chaosu.
Zarkávího ľudia Allávího nemajú radi aj preto, že zaviedol vládu silnej ruky a v rámci možností bojoval proti teroristom. Schvaľoval aj americké operácie proti odbojným mestám. Nemalú úlohu hrá aj to, že je šíit a ešte aj sekulárny.
Incident so Zarkávím je jedným zo série útokov, ktoré v posledných dňoch zasiahli irackých vládnych úradníkov.
Teroristi stále útočia aj na ľudí spolupracujúcich s Američanmi. Včera Islamská armáda v Iraku zostrelila bulharský civilný vrtuľník, v ktorom sa zabilo 11 ľudí, z toho šesť Američanov a traja Bulhari. Významné sú však útoky na predstaviteľov irackého ministerstva obrany a vnútra z tohto týždňa.
Práve tam sa očakávajú po zvolení novej vlády najväčšiie zmeny. Hlavne šíiti a Kurdi hlásia, že tam nemôžu sedieť ľudia, ktorí slúžili Saddámovi a zabíjali ich ľudí.
Ministerstvá obrany a vnútra sú tie, na ktorých zlyhali koaličné dohody. Aspoň jedno z nich požaduje Allávího sekulárny šíitsky blok. Jeho potenciálni partneri - Kurdi a náboženskí šíiti - to ale vzhľadom na jeho volebné výsledky považujú za trúfalé.
Problém je aj v počte postov pre Allávího. On žiada štyri, okrem iného aj vicepremiéra a okrem silového, aspoň jedno ekonomické ministerstvo.
Doteraz nie je jasné ani to, či do vlády Kurdi a šíiti chcú pozvať irackých sunnitov, ktorí voľby bojkotovali a ktorých neúčasť pri riadení krajiny označujú analytici za príliš riskantný ťah.