KOŠICE - Ornitologickú raritu - supa bielohlavého, pozorovali na východnom Slovensku. Košický ornitológ Miroslavi Fulín ho zbadal na oblohe nad obcou Mokrance v okrese Košice-okolie. Na prítomnosť vtáčieho obra s rozpätím krídel 2,65 metra a hmotnosťou desať kilogramov ho upozornili krákajúce vrany, ktoré dobiedzali do obrovského vtáčieho "rogala". "V ďalekohľade som zreteľne videl bielu lysú hlavu a svetlé krídla. Bol to úchvatný pohľad," povedal šťastný pozorovateľ.
Vidieť supa u nás je podľa Martina Sárossyho zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku naozaj mimoriadna vzácnosť, pretože ich vyhubili už pred 200 rokmi. Za posledných 25 rokov je známych len 12 výskytov.
Supy bielohlavé sa k nám môžu zatúlať najskôr z Balkánu alebo z Ukrajiny. V minulosti u nás aj hniezdili. Živili sa zdochlinami dobytka a oviec v časoch, keď bolo rozšírené pastierstvo.
Supy plnia v prírode dôležitú sanitárnu funkciu. Požieraním zdochlín zabraňujú šíreniu chorôb.
"Žiaľ mnohým druhom najväčších vtáčích dravcov sveta hrozí vyhynutie. Najčastejšou príčinou sú návnady napustené jedom. Podobné praktiky nezmyselného zabíjania dravých vtákov sa ešte stále dejú aj na Slovensku," dodal Sárossy. (tasr)