Aj sprostredkovatelia dôchodkového sporenia sa musia prihlásiť na daňovom úrade. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Roberto Merva, hovorca Daňového riaditeľstva.
Hlásiť sa na daňových úradoch musia tí sprostredkovatelia, ktorí tam nie sú registrovaní ako platcovia dane z príjmu. "Netýka sa to sprostredkovateľov, ktorí mali už dávnejšie prihlásené živnosti, alebo pracujú pre nejakú dôchodkovú firmu ako kmeňoví zamestnanci," vysvetlil Merva.
Sprostredkovatelia sa musia ako platcovia dane z príjmu prihlásiť do pätnástich dní od podpisu dohody o vykonávaní činnosti s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou alebo inou sprostredkovateľskou firmou. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta až milión korún. "Samozrejme, najprv pristupujeme k najnižším možným pokutám," ubezpečuje daňové riaditeľstvo.
Povinnosti voči daňovým úradom však majú aj ostatní sprostredkovatelia starobného dôchodkového sporenia. Musia doniesť, alebo poslať poštou kópie licencií od Úradu pre finančný trh. Za omeškanie im žiadne pokuty zatiaľ nehrozia.
Sprostredkovatelia starobného dôchodkového sporenia sú styčným bodom medzi sporiteľom a správcom jeho dôchodkových úspor. Ich úloha sa zďaleka nekončí tento a budúci rok, keď sa do kapitalizačného piliera prihlasujú sporitelia. Po prvom roku od podpísania zmluvy o sporení a následne každého polroka budú môcť totiž správcu svojich úspor meniť. Sporiteľ bude môcť zmeniť správcu jednoducho tým, že podpíše zmluvu so sprostredkovateľom zastupujúcim inú spoločnosť.
Zmena správcu bude síce z pohľadu sporiteľa zadarmo, skúsenosti z náboru nových klientov však naznačujú, že sprostredkovatelia budú ľudí podplácať, aby prestúpili k "ich" spoločnosti. Dnes sa nezdokladované platby sprostredkovateľov klientom začínajú pri tisícke za podpis. Oficiálne "bonusy" pre klientov dôchodkových firiem zákon zakazuje. (tv)