Generálny konzulát Maďarskej republiky v Košiciach otvorili v auguste 2000. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Na Slovensku pôsobí 32 honorárnych konzulov. Mediálne známi sú najmä Andrej Hryc, Juraj Široký, Alexander Rozin a František Vizváry.
Honorárnym konzulom bol aj podnikateľ Jozef Majský, ale keď ho začali trestne stíhať, Cyprus s ním prerušil spoluprácu. Podobne skončili aj ďalší dvaja konzuli, ktorí zastupovali africké krajiny Guinea a Burkina Faso, Jozef O. a Erik K.
Slovensko má v zahraničí 112 honorárnych konzulov. "Využívame ich preto, že na zriadenie veľvyslanectiev v niektorých štátoch nemáme peniaze a bolo by to aj neefektívne, ale aj v krajinách, ktoré sú veľmi veľké," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.
Honorárne konzuláty sídlia väčšinou v hlavnom meste, alebo veľkej metropole krajiny, v ktorej pôsobia. Ani jednému Slovensko neplatí. "Podmienkou je aj to, aby mal čistý register trestov," zdôraznil Tomaga.
Konzulárne úrady majú najmä pomáhať slovenským občanom v núdzi, rozširovať ekonomickú spoluprácu, nadväzovať styky v kultúre, vede či školstve. Preto je dôležité, aby mali dobré kontakty. Slovensko môžu v zahraničí zastupovať nielen občania našej krajiny, ale aj cudzinci. Ani jeden z nich však nemá nárok na diplomatický pas.
Slovensko môže podľa Tomagu odmietnuť honorárneho konzula, ak je pre nás nedôveryhodný. Za nevhodné osoby na túto funkciu podľa neho považujeme aj osoby, ktoré síce ešte neboli odsúdené, ale vyšetruje ich naša polícia. Aj preto už niektorí honorárni konzuli svoje postavenie stratili.
"Niektorí konzuli pôsobiaci na Slovensku majú diplomatický pas, a dávajú im ich krajiny, pre ktoré pracujú, pretože tak majú upravené zákony," povedal Tomaga. Ide podľa neho najmä o zástupcov mimoeurópskych krajín.
Zoznam honorárnych konzulov na Slovensku aj slovenských v zahraničí je na internetovej stránke ministerstva zahraničia.
ROMAN KRPELAN
Náš konzulát v Békešskej Čabe. FOTO - TASR |
Fínsky generálny konzulát sídli v Bratislave. FOTO - ARCHÍV SME |