"Prijímam výzvu sformovať novú vládu," povedal pred senátormi.
Berlusconimu už iné, ako podať demisiu, nezostávalo. Ešte v pondelok ju nečakane odmietol, hoci sa na tomto formálnom kroku dohodol s koaličnými partnermi.
Náhle zmenil názor a povedal, že v senáte a parlamente dá dnes hlasovať o dôvere vláde. Premiér sa chcel zjavne vyhnúť rezignácii, čo i len formálnej, a natiahnuť čas na ďalšie rokovania. Nespokojní koaliční partneri, predovšetkým kresťanskí demokrati a Národná aliancia, ho však k rezignácii napokon dotlačili.
Ak by demisiu včera nepodal, z vlády by po kresťanských demokratoch odišla aj Národná aliancia. S najväčšou pravdepodobnosťou by to znamenalo stratu väčšiny v parlamente a predčasné voľby. A v tých by podľa prieskumov verejnej mienky teraz vyhrala stredo-ľavá opozícia.
Chcel som dovládnuť do konca riadneho funkčného obdobia, povedal včera Berlusconi pred senátormi. Sen, že sa stane prvým premiérom od druhej svetovej vojny, ktorý by vládol nepretržite celých päť rokov, sa mu nesplnil. Od všetkých koaličných strán však získal prísľub, že budú novú vládu pod jeho vedením podporovať. Termín riadnych volieb je na budúci rok na jar.
Najmä kresťanskí demokrati a Národná aliancia po debakli vládnych strán v regionálnych voľbách pred dvoma týždňami požadovali vo vládnom kabinete výrazné personálne aj programové zmeny a zmenšenie vplyvu autonomistickej Ligy severu. Talianska ústava v takýchto prípadoch žiada demisiu premiéra, čo Berlusconi kritizoval.
"Vo väčšine vyspelých demokracií premiér, ktorý je zvolený priamo, môže robiť zmeny vo vládnom tíme, keď je to potrebné, bez toho, že by vznikali dlhé krízy.
Pred dnešným hlasovaním o dôvere vyzval doterajších členov koalície, aby podporili jeho vládu.
(mch, reuters)