Riceová v Kremli. FOTO - ČTK/AP |
Najviac to vyniklo, keď ministerka tvrdila, že dosiahla pokrok v otázke inšpekcií amerických špecialistov v ruských vojenských jadrových objektoch. Podľa nej nejde o zásah do suverenity cudzieho štátu, ale o to, aby sa "jadrové materiály nedostali do zlých rúk".
Vzápätí ruský minister obrany Sergej Ivanov, s ktorým mala Riceová o probléme rokovať, s údivom vyhlásil, že o žiadnych inšpekciách nie je reč.
Pri stretnutí Riceovej s prezidentom Vladimirom Putinom kamery zachytili len úsmevné uvítanie v Kremli, pri ktorom Putin dokonca povedal niekoľko viet po anglicky. Predpokladá sa, že s hlavou štátu Riceová hovorila len o nekonfliktných otázkach boja s terorizmom a odovzdala srdečný pozdrav od prezidenta Busha, ktorý do Moskvy príde 8. mája.
Riceová zrejme Putinovi do očí neopakovala slová o "príliš veľkej koncentrácii moci v rukách ruského prezidenta", ktoré predtým vyriekla v rozhlase. Americká diplomatka naznačila, čím je podmienené strategické partnerstvo oboch krajín: "Rusko si zvolilo svoju vlastnú cestu a my to rešpektujeme. Domnievame sa však, že naše vzťahy sa budú zlepšovať a Rusko môže otvoriť svoj potenciál, ak bude upevňovať demokraciu."
Sporných bodov medzi Moskvou a Washingtonom v poslednom čase pribudlo. Riceová síce odmietla, že by Amerika exportovala "farebné revolúcie" do postsovietskej oblasti alebo dokonca do Ruska, vysvetlila však, prečo USA trvajú na dodržiavaní slobody slova: "Je nutné umožniť ľuďom slobodne sa vyjadrovať, a oni si zvolia demokraciu... netreba to hodnotiť ako nejaké revolúcie a báť sa toho." Podľa Riceovej by Moskva mala modernizovať vzťahy s krajinami Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré nemôžu byť sférou vplyvu ani jednej z veľmocí, ale slobodným priestorom.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME