Stanislava Grossa (na snímke) nahradí vo funkcii českého premiéra Jiří Paroubek. Nový vládny tím však podľa ekonómov českému hospodárstvu výrazne nepomôže. FOTO - ČTK |
PRAHA - Blížiaci sa koniec vládnej krízy je podľa ekonómov priaznivou správou. Staronová vláda s vymeneným premiérom však podľa nich českému hospodárstvu nijako výrazne nepomôže. S blížiacimi sa voľbami sa experti dokonca obávajú populistických krokov, ktoré by ekonomike skôr uškodili. Podľa analytika ČSOB Petra Dufka je dobre, že vládna kríza sa pomaly končí, pretože dlhodobá nestabilita nie je dobrá pre nikoho. Novej vláde však neveria, pretože do volieb ostáva len krátke obdobie a politici budú mať strach z reforiem.
Medzi najdôležitejšie kroky, ktoré by vláda mala dotiahnuť do konca, ekonómovia zaraďujú predovšetkým presadenie škrtov v rozpočte vo výške 70 miliárd korún. Presadiť by sa malo aj zníženie daní ľuďom, nové úpadkové právo, zákon o spolupráci štátu a firiem, tzv. PPP, deregulácie nájomného, zlepšenie práce súdov alebo stratégie hospodárskeho rastu.
"Nový premiér Jiří Paroubek (ČSSD) sa podobne ako na ministerstve pre miestny rozvoj zameria na populistickú politiku," obáva sa ekonóm Patria Financie David Marek. Ako príklad uviedol zavedenie pôžičiek pre mladých, čo je podľa neho nepochopiteľný socialistický pohrobok.
Podľa experta, ktorý si neželal byť menovaný, je minister Paroubek lepší diplomat a taktik než odborník na problematiku, ktorú na ministerstve pre miestny rozvoj spravoval.
Vznik starej vlády s novým premiérom je podľa Marka klasický fígeľ, ktorý bol uplatnený už pred necelým rokom pri výmene Vladimíra Špidlu za Stanislava Grossa (obaja ČSSD). "Pri tejto frekvencii by mohla vládna koalícia stihnúť rovnaký kolotoč do volieb ešte raz," podotkol.
Analytik spoločnosti Atlantik FT Jan Schiesser hodnotí predpokladaný výsledok politickej krízy ako posilnenie ľavého krídla sociálnej demokracie, pretože "minister Paroubek sa v žiadnom prípade nebránil spolupráci s komunistami". Vláda podľa neho nebude mať silu, vôľu ani ochotu na nutné reformy penzijného, sociálneho, zdravotného a daňového systému. Tie sa tak odložia najneskôr na začiatok roku 2007. (čtk)