Názory, že výška daňového a odvodového zaťaženia nie je na Slovensku zásadným problémom, označil za mýtus. Presadzuje zásadnú zmenu odvodového systému, aby sa firmám oplatilo zamestnávať viac ľudí. Zhovárali sme sa s liberálnym ekonómom, prezidentom Združenia podnikateľov Slovenska JÁNOM ORAVCOM.
Vidíte priestor na výraznejšie zníženie odvodov na Slovensku?
"Áno. Aj keď uznávam, že vzhľadom na hrubý domáci produkt máme daňové a odvodové zaťaženie veľmi nízke, podiel toho, čo si štát vezme zo mzdy, je privysoký. Zásadnej zmeny sa však nedočkáme, ak bude pretrvávať súčasný prístup zodpovedných, ktorí stále hovoria, že odvody prehodnotia, ak to dovolí situácia vo verejných financiách."
Akou cestou sa teda podľa vás treba vydať?
"Treba hľadať ambiciózne riešenia, ktoré prinesú do systému taký čerstvý vietor, aký priniesla myšlienka jednotnej sadzby do daňového systému. Súčasný problém nie je len vo výške odvodov, ale aj v komplikovanosti celého systému. Treba ho zjednodušiť a odvody treba spolu s daňami brať ako dve časti jedného celku. Hlavne sa treba zbaviť ilúzie zásluhovosti. To je cesta do pekla. Som za solidárny systém, ale len v minimálnej a nevyhnutnej miere."
Zjavne sa zhodujete s Richardom Sulíkom (autor koncepcie rovnej dane a odvodového bonusu, pozn. red.). Vyzerá to však, že jeho myšlienku jednotného odvodu a jednotnej sociálnej dávky si do volieb už nikto z politikov neosvojí.
"Samozrejme, že nie sme naivní. Teší nás aspoň to, že si túto agendu osvojila Republiková únia zamestnávateľov. Keď sa budú viesť diskusie, môžme dúfať, že sa táto téma stane jednou z hlavných tém predvolebného boja v budúcom roku. Stále však existuje priestor na čiastkové kroky, ktoré by celý odvodový systém výrazne zjednodušili. Mohli by sa napríklad zvýšiť hrubé mzdy tak, aby si celé odvody mohol platiť sám zamestnanec, mal by sa rozmotať chaos vo vymeriavacích základoch a zrušiť minimálna mzda. Fondy sociálnej poisťovne by sa mohli zlúčiť do jedného - aj tak sa peniaze z prebytkových fondov presúvajú do deficitných."