žnom záujme o teplárne zatiaľ informovali SPP, Penta Investments a nemecká energetická skupina VNG - Verbundnetz Gas.
"Táto privatizácia je pre nás zaujímavá, musíme však počkať na konkrétnu ponuku. Pripravovanú privatizáciu dôkladne sledujeme," vyhlásil včera predseda Predstavenstva SPP Jan Massmann. Pred týždňom o účasti v privatizácii teplární hovoril aj spolumajiteľ Penty Investments Jaroslav Haščák s tým, že zo šiestich teplárenských spoločností sa firma bude zaujímať o päť tendrov. O tri teplárne sa bude uchádzať VNG - Verbundnetz Gas, ktorý v januári deklaroval, že je v nich pripravený preinvestovať za päť rokov miliardu korún.
Fond národného majetku, ktorý dnes šesť veľkých štátnych teplární vlastní, nevie, koľko percent akcií sa bude predávať a koľko dostanú zadarmo mestá. "Pri privatizácii piatich teplární (okrem košickej) sa uvažuje o dvoch alternatívach. Štát predá 51 alebo 67 percent. Rozhodne vláda," tvrdí hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Košická tepláreň sa bude predávať osobitne.
Šesť privatizovaných teplární nie sú zďaleka jedinými na Slovensku. Patria však k najväčším. "Na Slovensku je zhruba osemdesiat teplárenských spoločností. Väčšina patrí mestám, ktoré ich prenajímajú súkromným prevádzkovateľom alebo dcérskym firmám s majetkovou účasťou súkromných investorov," povedal šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšívaný. Teplo sa však vyrába aj v malých bytovkových kotolniach. Tie patria pod bytové družstvá.
Na všetkých výrobcov tepla sa vzťahuje cenová regulácia. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví raz ročne každému výrobcovi určí, o koľko najviac môže zdražovať. Berie pritom do úvahy rast jeho oprávnených nákladov.
TOMÁŠ VELECKÝ
a sita