Paríž 7. januára (TASR) - Frank bol francúzskou menou vyše 640 rokov a za ten čas sa stal nielen symbolom štátnej nezávislosti, ale aj samotnej podstaty "francúzkosti". S príchodom eura však frank končí, konštatuje dnes na svojej internetovej strane britská rozhlasová a televízna stanica BBC.
Dychtivosť s akou sa francúzski trafikanti snažili v decembri získať prvé balíčky euromincí, možno nebola taká dramatická ako tá, ktorá sprevádzala pád Bastily, ale celkom určite znamenala istý otras a zároveň začiatok revolúcie.
Aj keď otras je trochu silné slovo, pretože euromince sa dali kúpiť za 100 frankov v kaviarňach na rohu, v bankách alebo na poštách.
V priebehu niekoľkých hodín po tom, ako sa balíčky s novými mincami objavili na trhu, sa ich po celej krajine predalo niekoľko miliónov. Ľudia podnikali nájazdy na automaty s kávou a hádzali do nich eurá, aby videli, ako takáto zmena ovplyvní ich život.
Niektorí sa pre nové mince okamžite nadchli: rodičia i deti si nad balíčkami vymýšľali najrôznejšie želania. Katolícki kňazi sa zase modlili za to, aby farníci prispievali do pokladničky v kostole mincami v hodnote dvoch eúr, a nie jedného. Jedno euro má totiž nižšiu hodnotu ako tradičný príspevok veriacich - desať frankov.
Francúzi celé mesiace nejavili o novú menu žiadny zvláštny záujem, ale keď si mohli na euro konečne siahnuť, nadchlo ich. Ako by sa celý národ ocitol na prahu novej éry.
Na prednej strane nových mincí je nápis "euro", ale na zadnej je heslo francúzskej revolúcie Sloboda - rovnosť - bratstvo. A mince s týmito posvätnými princípmi za niekoľko týždňov zaplavia trhy eurozóny. Vo Florencii za ne budú kupovať cestoviny a v Bruseli napríklad korčule.
Francúzke euromince sa tak stanú malými svojráznymi vyslancami krajiny. Pre Francúzov, ktorí sa obávajú straty identity, to nie je jediná útecha. Pokojný spánok im zaručí aj istota, že krajina galského kohúta si zachová lingvistickú výnimku.
Spoločná európska mena sa skladá z centov, no vo Francúzsku sa najmenším jednotkám bude i naďalej hovoriť centimy, pretože cent znamená vo francúzštine sto.
Zánik franku sa teda obišiel bez sĺz a dojatia. A to isté platí aj o bankovkách s portrétmi Paula Cézanna, Gustava Eiffela a Piérra a Marie Curieových, ktoré nahradia bankovky s obrázkami mostov a viaduktov.