Možno existujú aj rodení podnikatelia, ale viacerí potvrdia, že svoje podnikateľ-ské vlohy odhalili až vtedy, keď boli k tomu viac-menej donútení okolnosťami. Najčastejšie stratou dovtedajšieho zamestnania. To bol aj prípad 43-ročného Petra Tótha z Košíc. Podnikaniu v oblasti informačných technológií sa začal venovať "na plný úväzok" pred 14 rokmi. Štátny podnik, v ktorom mal celkom slušnú pozíciu, sa práve rozpadol a preto sa musel rozhodnúť, čo ďalej. Nebol na to sám. Oporu našiel u dvoch priateľov, s ktorými založili spoločnú eseročku.
"Samozrejme, že nestačilo mať iba dobrý nápad, potrebný bol aj vstupný kapitál. O úvere z banky sa však v tom čase nedalo veľmi uvažovať. Takmer 30-percentný úrok by pochoval aj ten najlukratívnejší podnikateľský zámer. A takisto sme nemali majetok, ktorým by sme sa mohli banke zaručiť," vysvetľuje. Preto všetci traja siahli nielen na svoje úspory, ale požičali si aj od príbuzných. Ich štartovací kapitál presiahol 300-tisíc korún. "Nebolo to veľa, veď len počítač stál vtedy okolo 200-tisíc," dodáva P. Tóth.
Svoju kariéru si spolu s priateľmi vybudoval na predaji vlastného a licencovaného softvéru pre agrosektor a komplexnom servise k nemu. Dnes vo firme zamestnávajú 11 ľudí. "Viackrát sme mali problém s peniazmi na rozvojové aktivity. Banky nám však akosi nevedeli alebo nechceli pomôcť," hovorí Peter o svojich skúsenostiach: "Istý čas bolo v móde riešiť nedostatok vlastných zdrojov náborom tichých spoločníkov a sľubovať im vysoké výnosy z vkladov. Som rád, že sme si nevybrali túto cestu, lebo viacerých to položilo na kolená..."
Pred časom ich firmu oslovila UniBanka s úverovou ponukou. "Celkom sa nám to hodilo, pretože uvažujeme o kúpe vlastného sídla," komentuje Peter. Aj keď prístup banky hodnotí ako celkom ústretový, vybavenie úveru sa ťahá už druhý mesiac. "Nedá sa to porovnať s lízingovými spoločnosťami, s ktorými sme doteraz spolupracovali pri nákupe všetkých firemných automobilov. Sú rýchlejšie a vyžadujú menej formalít. Vedia, že podnikatelia si požičiavajú peniaze preto, lebo ich nemajú. Bankám sa naopak najviac pozdáva taký klient, ktorý je finančne a majetkovo natoľko zabezpečený, že úver vlastne ani nepotrebuje," myslí si Peter Tóth.
Ďalší podnikateľ z Košíc, 36-ročný Ján tvrdí, že nie je banka ako banka. Vlani odkúpil jednu firmu spolu s čerstvým úverom na nehnuteľnosť, ktorá slúži ako podnikateľské centrum. Úver s úrokom 9,5 percenta a zabezpečený celou nehnuteľnosťou poskytla Poštová banka ešte predchádzajúcemu majiteľovi.
"Rozhodli sme sa ho splatiť predčasne, v čom nám pomohla Tatra banka svojím úverom. Jeho zábezpeka je o polovicu nižšia a úroková sadzba predstavuje
trojmesačný priemer BRIBOR-u. Momentálne to vychádza okolo 4 percent," komentuje Ján. Pripúšťa síce, že k toľkej ústretovosti mala Tatra banka viaceré motívy, keďže s ňou spolupracuje aj v iných oblastiach. "To, aká je banka, spoznajú klienti nielen na ochote, ale aj na finančných produktoch," dodáva Ján.
Košičan Jozef Petruš založil eseročku s ďalším spoločníkom pred piatimi rokmi. Podnikajú spoločne v polygrafii a pri štarte si vystačili s vlastným kapitálom. "Keď sme sa však po roku chceli pohnúť ďalej, museli sme uvažovať o investícii do nového strojného vybavenia," tvrdí. Na banku ani nepomysleli. Mali lepší nápad a obrátili sa na občianske združenie Karpatskonemecká asociácia, ktoré v rámci podporných opatrení ministerstva vnútra SRN sprostredkováva finančné podpory drobným a stredným podnikateľom na Slovensku.
"Vybavenie úveru síce nejaký čas trvalo, ale dostali sme vyše milióna. A najlepšie bolo, že splácať sme ho začali až po roku, keď nové knihárske zariadenie už na seba evidentne zarobilo," vysvetľuje Jozef.
Tridsaťročný Stanislav sa sám považuje za príklad toho, že podnikať možno začať aj s veľkou nulou na vlastnom konte. Jemu sa to podarilo pred troma rokmi, keď stratil prácu. ,,Pre banky som bol absolútne nezaujímavý typ. Inakšie sa k môjmu problému postavili na úrade práce," hovorí. Na samozamestnanie získal dotáciu 170-tisíc korún, na vytvorenie chránenej dielne, v ktorej zamestnal svojho mladšieho brata na invalidnom vozíku, ďalších 250-tisíc. Na rozbehnutie podnikania to stačilo a obom bratom sa v súkromnom sektore darí dodnes.
Desana MERTINKOVÁ