V prospech lízingu je to už niekoľké opatrenie v priebehu posledných rokov. Ešte pred pár rokmi sa mohli lízingové spoločnosti a ich zákazníci právom sťažovať na veľké reštrikcie zo strany štátu. V roku 2000 napríklad predstavovala sadzba dane z prevodu a prechodu nehnuteľností pri budove drahšej ako 40 mil. Sk 20 percent. Okrem toho ju bolo treba platiť dvakrát. Aj na začiatku lízingu, aj po jeho skončení.
Nezverejnené čísla
Tieto prekážky však v posledných rokoch odpadli. Dnes už lízing nehnuteľností nebrzdia zákony. Dokonca sami predstavitelia lízingových spoločností priznávajú, že legislatívne prostredie lízingu nehnuteľnosti je priaznivé. Obstarať nehnuteľnosť na lízing je z daňového hľadiska o poznanie výhodnejšie ako kúpiť ju v hotovosti alebo na úver. Napriek tomu ale objem obchodov na lízingovom trhu o takomto zvýhodnení nehovorí.
Rastie len pozvoľna, v porovnaní s Európou dosahuje oveľa menší rozmer.
Podľa výsledkov Asociácie leasingových spoločností uzatvorili minulý rok v lízingu nehnuteľností zmluvy v hodnote 1,5 mld. Sk. K nim ešte treba pripočítať najväčšiu spoločnosť na trhu Immorent Slovensko, s. r. o., Bratislava, ktorá nie je členom asociácie a tiež spoločnosť Immoconsult Slovakia, s. r. o., Bratislava. Prvá z nich vlani financovala nehnuteľnosti v hodnote 1,3 mld. Sk. Immoconsult svoje výsledky nezverejnil. Dovedna teda možno len odhadom minuloročný objem obchodov na tomto lízingovom trhu stanoviť na tri až štyri miliardy korún.
Oproti predchádzajúcemu roku, kedy ide tiež o odhad, je to približne rovnaká úroveň. Výsledky, ktoré sú za oba roky známe, klesli medziročne o 25 percent.
O lízingu nehnuteľností sa pritom hovorí ako perspektívnom trhu. Predstavitelia lízingových spoločností očakávajú nárast. Svedčí o tom i veľkosť trhu lízingu nehnuteľností v zahraničí. V západnej Európe dosahuje priemerne až pätinu celého lízingového trhu. Na Slovensku to vlani bolo sedem percent.
Vysoké kritériá
Na dopyt si však lízingové spoločnosti nesťažujú. Záujem je najmä o budovy v nižších hodnotách. Dôvodom len pozvoľného rastu sú prísne kritériá lízingových spoločností. Snažia sa vybrať tých najlepších klientov a najlepšie nehnuteľnosti. Do menších projektov sa veľmi nepúšťajú.
Lízing nehnuteľností je riskantnejší ako napríklad lízing osobných automobilov alebo ostatných komodít. Uzatvára sa zvyčajne na dlhšie obdobie, takže sa zvyšuje riziko predčasného ukončenia zmluvy. Pre nehnuteľnosti sa v takom prípade často ťažko hľadá nový nájomca. Riziko zvyšuje i vysoká hodnota zmluvy. Lízingové spoločnosti sa preto snažia vybrať len bonitných zákazníkov. Majú stanovenú hodnotu nehnuteľností, ktorú sú ochotné financovať. Immorent napríklad takto uzatvoril minulý rok len štyri zmluvy, ich hodnota však predstavuje v priemere 300 mil. Sk.
Na menšie nehnuteľnosti príde rad, až keď sa potenciál vo vyšších skupinách vyčerpá. Lízingové spoločnosti sa budú musieť naučiť pracovať i s menšími obchodnými prípadmi. Vtedy pravdepodobne dôjde aj k výraznejšiemu rastu obchodov v lízingu nehnuteľností.
Peter Apolen