Výsledky lízingu za svojich členov pravidelne uverejňuje Asociácia leasingových spoločností, ktorej generálny tajomník Marián Tibenský predpokladá, že spoločnosti v nej združené sa na celkovom lízingu na Slovensku podieľajú asi 97 percentami.
V uplynulom roku lízingové spoločnosti prefinancovali hnuteľné a nehnuteľné predmety v obstarávacej cene bez DPH v objeme vyše 46 282 mil. Sk. Väčšinu, až 96 percent z tohto objemu tvoril lízing hnuteľných predmetov, ktorý dosiahol 44 779 mil. Sk. Nehnuteľnosti prelízovali členské spoločnosti asociácie v objeme 1 503 mil. Sk. V roku 2003 prefinancovali lízingovky hnuteľné predmety za 43 206 mil. Sk a nehnuteľnosti za 118 mil. Sk.
Aj predaj na splátky, aj
spotrebiteľský úver
Lízingové spoločnosti dnes, najmä z dôvodu rozšírenia svojho produktového portfólia a meniacej sa legislatívy, neposkytujú financovanie len prostredníctvom lízingu. V lízingovke si jej klienti môžu vybaviť aj predaj na splátky a spotrebiteľský úver.
Zásadný rozdiel medzi lízingom a druhými dvoma spomenutými produktmi je vo vlastníctve prenajímaného predmetu. Kým pri finančnom lízingu je predmet vo vlastníctve lízingovej spoločnosti počas celého trvania zmluvy a nájomca sa stáva jeho majiteľom až po zaplatení odkupnej ceny, pri operatívnom lízingu k odpredaju predmetu z majetku lízingovej spoločnosti nedochá-dza vôbec. Naopak pri predaji na splátky a spotrebiteľskom úvere sa klient stáva majiteľom predmetu v momente podpisu zmluvy.
Z údajov asociácie vyplýva, že najväčší záujem mali klienti lízingových spoločností práve o finančný lízing, ktorý dosiahol 40 089 mil. Sk a za ním nasledoval operatívny lízing s objemom 1 919 mil. Sk. Predaj na splátky, ktorý poskytuje len niekoľko lízingových spoločností využili klienti v 2 432 prípadoch a prefinancovali tak hnuteľné predmety za 1 672 mil. Sk. Najmenší podiel na financovaní hnuteľných predmetov mal predaj na splátky, ktorý sa do portfólia produktov lízingových spoločností dostal iba minulý rok s objemom 1 099 mil. Sk.
Dominancia automobilov
pokračuje
Už tradične najžiadanejší-mi hnuteľnými predmetmi sú zo strany podnikateľov i spotrebiteľov osobné automobily. V uplynulom roku, aj napriek 5-percentnému poklesu, dosiahla táto komodita objem 18 747 mil. Sk, čím jej podiel na celkovom financovaní dosiahol takmer 42 percent. Klesajúcim podielom lízingu osobných automobilov sa slovenský lízingový trh postupne približuje európskemu, kde sa táto komodita pohybuje na priemernej úrovni 34 percent.
Mimoriadne pozitívny je takmer 24 percentný prírastok lízingu nákladných vozidiel, ťahačov a prívesov. V roku 2004 s objemom 10 230 mil. Sk a podielom takmer 23 percent sa stali druhým najžiadanejším artiklom z hnuteľných predmetov financovaných lízingovými spoločnosťami.
Stroje a priemyselné zariadenia nakupujú, rovnako ako nákladné automobily, podnikateľské subjekty. Zvýšenie objemu lízingu tejto komodity o 8,2 percenta na úroveň 9 504 mil. Sk svedčí o rastúcom záujme podnikateľov využívať financovanie prostredníctvom lízingových spoločností.
K poklesu na úroveň 4 931 mil. Sk došlo v úžitkových automobiloch. Ich podiel na celkovom financovaní hnuteľných predmetov tak klesol na 11 percent.
Už tradične najnižšie obraty sa dosahujú v počítačoch a kancelárskej technike (479 mil. Sk), lodiach, lietadlách a železničných vozidlách (162 mil. Sk) a v komodite ostatné (726 mil).
Väčšinou pre podnikateľov
Financovanie hnuteľných a nehnuteľných predmetov prostredníctvom lízingu je určené predovšetkým podnikateľským subjektom. Tie ho aj plne využívajú a v minulom roku si od lízingových spoločností prenajali hnuteľné predmety za 37 062 mil. Sk, čo je takmer 83-percentný podiel a oproti predchádzajúcemu obdobiu nárast o 6 percent. Tento podiel možno považovať za štandardný, keďže v Európe dosiahol priemer za rok 2003 takmer 82 percent. Z jednotlivých segmentov lízing využívali najviac podnikatelia pracujúci v sektore služieb, takmer 53 percent z celkového lízingu hnu-teľných predmetov, nasledovaní podnikateľmi z priemyselných a stavebných odvetví (takmer
20 percent). Poľnohospodárski a lesnícki podnikatelia sa na celkovom lízingu hnuteľných predmetov podieľali takmer 11 percentami.
Klesajúcu tendenciu má lízing pre konečných spotrebiteľov. V uplynulom roku ho využili spotrebitelia v sume 6 249 mil. Sk, čím sa na celkovom lízingu hnuteľných predmetov podieľali takmer 14-timi percentami. Podiel spotrebiteľov má však klesajúcu tendenciu. V roku 2003 dosahoval vyše 17 percent, v roku 2002 to bolo ešte o percento viac.
Na vrcholných priečkach
žiadne zmeny
Už tradične najúspešnejšími lízingovými spoločnosťami sú CAC Leasing Slovakia, a. s., ČSOB Leasing, a. s. a VB Leasing SK, s. r. o. Tie v uplynulom roku obhájili svoje miesto a na medailové pozície nepustili nikoho iného. CAC Leasing zabojoval aj na poli nehnuteľ-ností, keď sa pod jej krídla dostali tri spoločnosti, z ktorých HVB Leasing Real Estate, s. r. o. bola významným hráčom v lízingu budov už v minulosti. Spokojnosť s výsledkami za rok 2004 vyjadrili predstavitelia všetkých vedúcich spoločností. "Uplynulý rok hodnotíme z pohľadu našej spoločnosti ako úspešný, podarilo sa nám upevniť si svoje postavenie na trhu," dodáva na margo tretej priečky Oľga Vyskočaniová z oddelenia marketingu spoločnosti VB Leasing SK. Tieto tri najúspešnejšie spoločnosti prefincovali 46 percent všetkých lízovaných hnuteľných a nehnuteľných predmetov na slovenskom trhu.
Miesto si vymenili Tatra Leasing, s. r. o. a Volkswagen Finančné služby Slovensko,
s. r. o. Prvá spomenutá postúpila o jednu priečku a s objemom 4 593 mil. Sk predstihla svojho konkurenta o 98 mil. Sk. Volkswagen Finančné služby sa na popredných priečkach udržiava aj napriek výhradnému financovaniu osobných a úžitkových automobilov predovšetkým z dielne materského koncernu.
Jediná nezávislá lízingová spoločnosť z prvej desiatky, B.O.F., a. s. potvrdila svoju šiestu priečku aj v uplynulom roku a s objemom 3 200 mil. Sk predstihla aj bankové lízingové spoločnosti.
Nezmenené ostalo aj poradie na siedmej a ôsmej pozícii. DaimlerChrysler Services Slovensko, s. r. o. dosiahol v minulom roku objem 2 861 mil. Sk a OTP Leasing, a. s. 1 934 mil. Sk. Sylvia Borovičková z OTP Leasing upresnila, že "v počte uzatvorených lízingových zmlúv v porovnaní s rokom 2003, kedy sa uzatvorilo 2 826 obchodov, sme zaznamenali vlani nárast takmer o 60 percent a v objemovom vyjadrení sme zaevidovali rast o vyše 87 percent, keď sme v roku 2003 uzatvorili zmluvy za 1,034 mld. Sk."
Nováčikom v rebríčku je Leasing Slovenskej sporiteľne,
a. s., ktorý je dcérskou spoločnosťou najväčšej slovenskej banky. Ambície tejto lízingovej spoločnosti vychádzajú podľa jej predsedu predstavenstva Martina Pašku, "z postavenia nášho hlavného akcionára - Slovenskej sporiteľne - na slovenskom finančnom trhu. Podobne ako Slovenská sporiteľňa medzi bankami, aj my chceme patriť k najúspešnejším lízingovým spoločnostiam. Na naplnenie tohto ambiciózneho cieľa, najmä v konkurenčnom prostredí, ktoré vládne na slovenskom lízingovom trhu, musíme vyvinúť veľa úsilia a hlavne klientskeho prístupu." Z minuloročných výsledkov, kedy sa Leasingu Slovenskej sporiteľne podarilo prefinancovať predmety v objeme 746 mil. Sk a umiestniť sa na deviatej priečke je zrejmé, že ambiciózny plán predstaviteľov lízingovky sa začína napĺňať.
Po ročnom vypadnutí z rebríčka sa na desiatu priečku s novým názvom vrátila spoločnosť GE Money Auto, a. s. s objemom 710 mil. Sk. V porovnaní s rokom 2003 ide o mierny pokles. "Na našich výsledkoch sa odrazili legislatívne zmeny, ku ktorým dochádzalo v priebehu druhej polovice roka," konštatoval obchodný riaditeľ spoločnosti Peter Palkovič.
Optimistické predpovede
Tento rok vidí Peter Palkovič optimistickejšie. Očakáva oživenie trhu s ojazdenými vozidlami, ktorému by malo pomôcť rozšírenie produktov lízingových spoločností, ako aj plánované odstránenie poplatkov za dovoz ojazdených automobilov zo zahraničia.
Aj spoločnosť ČSOB Leasing plánuje v roku 2005 nárast. Chceli by uzatvoriť viac ako 9 000 zmlúv v celkovom objeme 7 715 mil. Sk. Podľa Lucie Rosovej by sa mali osobné automobily na celkovom objeme podieľať takmer 5 200 zmluvami v úhrnnej hodnote 2 695 mil. Sk. "Pri úžitkových automobiloch plánujeme uzatvoriť vyše 1 500 zmlúv v objeme 966,4 mil. Sk, v segmente nákladných automobilov asi
1 100 nových zmlúv v objeme
1 900 mil. Sk a v oblasti strojov
a zariadení by sme chceli uzatvoriť vyše 1 500 zmlúv za 2 153
mil. Sk".
K optimistickým predpove-diam zástupcov lízingových spoločností sa môže pridať aj klient. Na trh vstúpili nové lízingovky, vďaka ktorým sa konkurencia ešte zvýši a tým sa zlepší aj ponuka pre klientov. Niekoľkoper-centný nárast prognózovaný Milošom Randákom, predsedom predstavenstva ALS SR bude zrejme naplnený. (efa)