Ak si vlk v súboji vybojuje svoju vlčicu, zostáva pri nej. Po narodení mláďat ich neopúšťa, ale stará sa o všetkých tým, že im zháňa potravu. Poľovníci stavy vlka na Slovensku prísne sledujú – v prípade premnoženia môže totiž napáchať škody nielen na lesnej zveri, no rád zaútočí aj na salaše, v ojedinelých prípadoch na človeka.
Jeho osud na Slovensku vôbec nie je ružový. Už v 19. storočí začali ľudia proti nemu bojovať. Hubili ho poľovačkami a strichnínom. Na konci 19. storočia boli vlky na Slovensku úplne vyhubené. Do roku 1945 sa u nás objavovali iba zriedkavo v zimných mesiacoch, keď sem prišli za poživňou z Ukrajiny či Poľska. Počas druhej svetovej vojny postupovali vlci za frontom smerom na západ a začali sa objavovať u nás. Usadili sa predovšetkým v oblasti Poľany, na Silickej planine a severe Slovenska.
Údaje o počte vlkov na Slovensku sa rôznia. Podľa údajov z roku 1983 ich tu žilo okolo 460, štatistiky z nasledujúcich rokov však považujú toto číslo za nadsadené. Podľa odborníkov by ich u nás mohlo žiť od 150 do 200 kusov. (eta)