Ozdoby akcie boli staré autá a mladé dámy. FOTO PRE SME - TOMÁŠ JESENSKÝ |
Z dvadsiatky historických vozidiel pútal pozornosť najmä čierno-červený kabriolet DKV nemeckej firmy Auto Union z roku 1935. Michal Šoltés z Košíc na ňom jazdí už pätnásť rokov. "Bol to vrak, kopa šrotu. Päť rokov som ho renovoval. Kostra karosérie je z dreva. Všetko som musel vymeniť, podlahu kufor, motor prešiel generálkou. Od deväťdesiateho roku som na ňom prešiel stovky kilometrov."
Slečny ako vystrihnuté z "módnikov" tridsiatych rokov obdivovali nablýskanú modrú Pragu Picolo z roku 1932, model zvaný Amerikán. "Model bol určený pre americký trh. Američania nakoniec odstúpili od kontraktu, pretože v Prage nestačili vyrobiť objednané množstvo. Na Slovensku je to zrejme jediný kus," teší sa majiteľ Michal Šiňanský.
Ivana Vasiľová a Michaela Klemová sú žiačky Združenej strednej školy odevnej a textilnej v Košiciach. Ich kostýmy sú dielom bývalých maturantov. "Bola to krásna, elegantná móda. Doba sa opakuje. Aj dnes môžeme pokojne v tom chodiť," hovorí Michaela.
Burzy v Budimíre sa stali spoločenskou udalosťou. "Som pravidelný návštevník. Okrem toho, že tu stretnem množstvo známych a priateľov, kúpim si aj nejakú drobnosť. Obdivujem kumšt našich predkov. Boli skvelí dizajnéri, majstri úžitkového výtvarníctva bez toho, aby si to uvedomovali," hovorí košický výtvarník Vlado Broniševský. V sobotu si z burzy odniesol - nástennú drevenú soľničku a česadlo na konope.
Košický starožitník Karol Linhart už pripravil 60 búrz so sprievodnými podujatiami. Navštívilo ich takmer 30-tisíc ľudí. Na budúci mesiac chce do zámockej záhrady prilákať milovníkov umeleckých remesiel.