Zasadanie Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu vo Washingtone tradične sprevádzali aj protesty aktivistov. FOTO - ČTK/AP |
WASHINGTON - Rokovanie o oddlžení rozvojových krajín, ktorému bola tradične venovaná časť zasadania Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu vo Washingtone, sa sústredilo skôr na technickú debatu o efektivite poskytovania finančnej pomoci. Návrh Veľkej Británie, aby sa na oddlženie použila časť zlatých rezerv Medzinárodného menového fondu, charakterizovali účastníci ako zaujímavý nápad, ale v tejto chvíli nerealizovateľný. Povedal to námestník českého ministra financií Tomáš Prouza. "Skôr než o oddlžení sa hovorilo o alternatívnych zdrojoch financovania, čo je však debata na dlho," uviedol. Pomoc by mala byť koordinovanejšia, pretože sa "množstvo peňazí" na ňu vyčerpáva administratívou.
Okrem tlaku na vyspelejšie štáty, aby zvyšovali svoje príspevky na rozvojovú pomoc, sa už dlhší čas diskutuje o iných zdrojoch ich financovania, ako sú napríklad dane z leteniek či leteckého benzínu a daň z finančných transakcií. Príplatok k letenkám je síce jednoduchý, ale negatívny vplyv by mohol priniesť rozvíjajúcemu sa odboru nízkonákladovej leteckej prepravy. Muselo by tiež ísť aspoň o euro-americkú iniciatívu. Keby sa k takému opatreniu zaviazala len Európska únia, americkí dopravcovia by sa pre lacnejšie letenky dostali do výhody. (čtk)