ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Každý kto do konca mája prinesie do jednej z necelej stovky predajní na celom Slovensku akýkoľvek starý televízor, dostane zľavu na nový. Po odovzdaní prístroja dostane kupón, ktorý môže využiť do konca budúceho mesiaca, a podľa ceny nového televízora ušetriť 500 až 15-tisíc korún. Zľava platí len pre prístroje od firmy Philips.
Vyzbierané televízory sa sústredia na špeciálnych miestach, kde sa rozoberú na súčiastky. Potom poputujú na recykláciu. "Celá akcia má skôr imidžový ako komerčný charakter," povedala manažérka marketingovej komunikácie Philips Slovakia Dana Zárubová. Zároveň odhadla, že holandského výrobcu elektroniky vyjde ekologická likvidácia starých prístrojov na niekoľko stotisíc korún.
Slabý lobing
Podobným spôsobom sa od augusta začne likvidovať všetka spotrebná elektronika. Odvtedy by mal platiť nový zákon o odpadoch, podľa ktorého zodpovedajú za elektronický odpad všetci výrobcovia, dovozcovia a predajcovia zariadení. Každý z nich bude musieť vyzbierať určité množstvo, ktoré ministerstvo životného prostredia určí vyhláškou.
Limit sa bude v nasledujúcich štyroch rokoch zvyšovať až na európsku úroveň. V Európskej únii musia firmy, vlaňajškom počnúc, každoročne vyzbierať štyri kilá elektronického šrotu na hlavu, čo by na Slovensku bolo ročne celkovo 21,6 tisíca ton. Predseda Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky Mário Lelovský si myslí, že ide o nereálny limit: "V Japonsku sa vlani vyzbieralo 3,3 kilogramu na hlavu," povedal.
Podľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Juraja Sabaku bude rozhodujúce, ako ministerstvo normu rozráta na všetky zainteresované firmy. "Môže sa stať, že konkrétny dovozca bude musieť vyzbierať miesto štyroch kilogramov len 30 deka elektronického odpadu," povedal.
Firmy to podľa Lelovského nebudú mať ľahké ani na Slovensku aj napriek štvorročnému prechodnému obdobiu. Ministerstvo chce predpis s konkrétnymi limitmi vydať v júni alebo v júli. Podľa informácií denníka SME rezort uvažuje, že začne pre tento rok s polovicou tony, budúci pol druha tony a 3,5 tony v roku 2007.
Ak stanovenú hmotnosť elektronického odpadu nevyzbierajú, hrozí im až miliónová pokuta. Riaditeľ odboru odpadov ministerstva životného prostredia Peter Galovič si myslí, že za tvrdé európske limity si môžu výrobcovia elektroniky sami: "Firmy zaspali pri prijímaní európskych smerníc. Keby účinnejšie lobovali, možno by dosiahli nižšie limity," povedal.
Nedostupný odpad
Firmy sa obávajú, že kvóty po určitom čase nenaplnia, pretože na Slovensku sa elektronika z domácností a firiem nezvykne vyhadzovať. "Môže sa nám stať, že väčšinu elektronického odpadu vyzbierame práve počas nasledujúcich štyroch rokov," povedal prezident Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky.
Starší model televízora u nás nejde ihneď na smetisko, ale do detskej izby a odkiaľ putuje na chalupu alebo na povalu, kde už zostane. Podľa šéfa IT Asociácie Slovenska je to podobné aj s počítačmi - staršie, prípadne nefunkčné modely končia v sklade, kde trčia ešte ďalších päť rokov, prípade sa rozoberú na súčiastky, z ktorých sa poskladajú menej výkonné počítače.
Pre ilustráciu, počas prvej výmeny televízorov Philipsom, ktorú zorganizovali pred štyrmi rokmi, firma počas štyroch mesiacov zhromaždila 26 ton elektronického odpadu. Medzi 826 odovzdanými televízormi bola najstaršia Tesla z roku 1951 nasledovaná o päť rokov starším modelom Carmen a televízorom Kriváň z roku 1958.
Podľa Galoviča z ministerstva životného prostredia to ale zároveň znamená, že ľudia staré elektrospotrebiče prinesú, len ich treba správne motivovať: "Je na firmách, aký prístup zvolia, aby naplnili limity," povedal. Dobrým príkladom je podľa neho zľava pri výmene starého modelu za nový, prípadne sa môžu dohodnúť s obcami, či s odpadovými a recyklačnými firmami na inom systéme. DANIEL CVEČEK
Recyklačných kapacít je dosť
Na Slovensku funguje niekoľko recyklačných liniek na spracovanie elektronického odpadu. Popri prevádzkach troch firiem, bratislavského Argussu pri Leviciach, banskobystrickej KL Plus a košickej V.O.D.S., ktoré podporuje Recyklačný fond, elektronický odpad spracúva aj závod spoločnosti Sony v Trnave. Za minulý rok spolu s dvomi partnerskými firmami spracoval 443 ton, teda vyše trojnásobok z predchádzajúceho roka. Sony spolupracuje s akciovou spoločnosťou SEWA (Slovak Electronic Waste Agency), ktorú vytvorilo niekoľko firiem nespokojných s dotačným systémom Recyklačného fondu. Vyčítajú mu totiž slabú transparentnosť. Cieľom fondu je vybudovať na Slovensku recyklačné kapacity a sieť zberných miest na odpad z príspevkov dovozcov a výrobcov elektroniky.
Dotácie z Recyklačného fondu v roku 2003
firma účel suma
KL Plus Banská Bystrica recyklačné kapacity na 24-tisíc ton 86 mil. Sk
V.O.D.S. Košice recyklačné kapacity 2-tisíc ton 10 mil. Sk
Arguss Bratislava recyklačné kapcity 5-tisíc ton 15 mil. Sk
Obce a mestá zberné dvory a propagácia 10,5 mil. Sk
Zdroj: Recyklačný fond