FOTO
Rozprávač jazzového veku
Bol brilantným majstrom opisu, ale jeho najvýstižnejší opis nám dodal Ernest Hemingway, Fitzgeraldov priateľ i rival: "Scott vyzeral ako chlapec s tvárou napoly krásavca a napoly fešáka. Mal veľmi svetlé vlnité vlasy, vysoké čelo, vzrušené a priateľské oči, jemné široké ústa, ktoré by na dievčati mohli byť ústami krásavice. Tie ústa človeka znepokojovali, kým ho nepoznal, a potom ho znepokojovali ešte viac."
Hemingway a Fitzgerald boli vekom takmer rovesníci, ale ako spisovatelia nemohli byť od seba odlišnejší. O istej súperivosti a žiarlivosti svedčí aj Hemingwayova ironická poznámka utrúsená v Pohyblivom sviatku: "Poznal som sa s ním dva roky, kým sa naučil správne písať moje meno."
Francis Scott Fitzgerald sa narodil roku 1896 v zámožnej rodine, ktorá ho poslala na Princetonskú univerzitu. Tu, uprostred snobských synáčikov z dobrých famílií, mu prvýkrát zachutila spoločenská pozlátka, ktorej sa potom nezbavil celý život. Najmä potom nie, čo sa oženil so Zeldou, svojou múzou i ničiteľkou. Párik Scott a Zelda už za života vyzeral ako vystrihnutý z čierno-bieleho sladkastého filmu a je len otázkou času, kedy ich story opäť nakrúti niekto z Hollywoodu.
V literatúre naháňal Fitzgerald troch zajacov: finančný úspech, spoločenské uznanie a vášeň pre fabulovanie. Jeho chlebom boli krátke i dlhšie poviedky pre spoločenské časopisy. Jedna z nich, Stratené desaťročie, má len dve strany, ale prináša strhujúcu historku o človeku, ktorý po desiatich rokoch vidí svet prvý raz na triezvo. V podobnom opare alkoholu a večerných svetiel žili celé roky aj Zelda a Scott. Je neuveriteľné, že v tomto hektickom tempe stihol Fitzgerald písať - a nielen poviedky, ale aj romány.
Prvý mu vyšiel pod názvom Na prahu raja roku 1920, ďalší o rok neskôr ako Krásni a zatratení. Ešte nemal ani tridsať, keď vydal svoje vrcholné románové dielo - Veľký Gatsby. Je to veľká kniha o veľkej dobe, veľkých ilúziách a veľkých drámach. Nie je to vždy nakašírovaná dramatickosť, aj keď Fitzgeraldov svet je tak trochu umelý a filmový. Román má dve roviny: tá prvá, senzačnejšia, rozpráva archetypálny príbeh o tom, ako sa z muža kvôli žene stáva lovec peňazí.
Gatsby sa stane milionárom nie kvôli sebe, ale kvôli láske, ktorá ho odvrhla. Veľkým v tomto románe však nie je Gatsby, ale obyčajný Nick Carraway, ktorý príbeh rozpráva. A ak je Gatsbyho story americkým snom, Nickov osud by sme mohli označiť za americké vytriezvenie.
Jednou z najkrajších poviedok svetovej literatúry je Diamant veľký ako hotel Ritz, snová feéria, ako inak, o peniazoch a láske, zasadená do andersenovskej ľadovej scenérie.
Fitzgerald zomrel ako 44-ročný, totálne vyčerpaný a vyžmýkaný. Stal sa síce prominentným hollywoodskym scenáristom, ale filmy, ktoré ho prežili, boli nakrútené podľa jeho kníh. Francis Scott Fitzgerald preletel životom ako kométa, občas pocítil poprašok uznania, ale naozajstným veľkým autorom sa stal až po svojej smrti, keď sa svet z nostalgie vrátil do onoho "jazzového veku", ktorý uvádzali černošskí saxofonisti v exkluzívnych kluboch.
Dvojice sa okázalo bozkávali v kadilakoch bez strechy a noc bola dlhá a nežná. Noc je nežná je názov Fitzgeraldovej predposlednej knihy. Nedokončeným ostal román nazvaný Posledný magnát.
Bol opäť skvelý, hoci nedokončený. Lenže nedopovedaný zostal aj Fitzgeraldov život, dokonca aj životný príbeh jeho osudovej Zeldy, ktorá zomrela niekoľko rokov po Scottovi pri požiari psychiatrického ústavu.
Takéto konce sa dobre pozerajú v sladkastých amerických melodrámach, ale žiť ich dokážu naozaj iba silní a rýdzi ľudia.