Českú politickú krízu nakoniec môže vyriešiť pokračujúci rozpad pôvodnej Grossovej vlády. Demisiu už podalo sedem jej ministrov. Vo vláde závislej od komunistov nemienia zostať ďalší dvaja ministri zo sociálnej demokracie a dvaja nestraníci delegovaní touto stranou.
Ministerka školstva Petra Buzková, jedna z tých, čo oznamujú odchod, sa dokonca včera ako prvý známy predstaviteľ ČSSD vyslovila za demisiu celej vlády. To už navrhovala tretia vládna strana unionisti. Sociálni demokrati ešte v stredu návrh zmietli zo stola.
Ak by sa však väčšina vlády, čiže aspoň desať ministrov vyslovilo za demisiu kabinetu, premiér Gross by svojmu pádu nemohol zabrániť. Stačilo by, aby sa k odchádzajúcim ministrom, ktorí sú stále v úrade len preto, že ich demisie neprijal prezident, pridali traja "nespokojní" sociálni demokrati a vláda by padla.
Rozhodne situácia v ČSSD, ktorá je dnes veľmi napätá. Stále nie je jasné ani to, prečo vedenie strany dohodu odmietlo. Mohlo sa tak stať z prestížnych dôvodov, pretože zjavným víťazom rokovaní boli ľudovci. Nesplnené podmienky sociálnych demokratov však boli od začiatku nereálne.
Alebo návrh na dohodu o novej vláde od začiatku nemysleli vážne. To platí aj pre správanie Grossa. Na dohodu, ktorú sám vyjednal, úplne zmenil názor v priebehu niekoľkých hodín. Buď v priebehu tohto času zistil, že ju v strane nepresadí a radšej poprel sám seba, aby si v nej zachoval zostatok vplyvu. Alebo od začiatku predstieral rokovania o obnove koalície, len aby legitimizoval spoluvládu s komunistami.
Či už Grossa k odchodu prinúti vzbura vlastných ministrov, alebo prezident tým, že na hranici svojich ústavných právomocí bude sabotovať jeho vládu, odmietnutím dohody stratil premiér poslednú možnosť odísť po svojich aférach aspoň trochu slušne.
Včera len tak mimochodom padlo aj ďalšie dlhodobé tvrdenie českých sociálnych demokratov, podľa ktorého sa od slovenskej pravicovej koalície nemajú v čom poučiť. Podpredseda strany a minister pre miestny rozvoj Jiří Paroubek sa pre český Radiožurnál vyslovil v prospech menšinovej vlády.
Urobil tak po skúsenostiach zo zasadania ministrov pre miestny rozvoj visegrádskych krajín. "Tu na konferencii sme s kolegom zo Slovenska hovorili o skúsenostiach, ktoré majú s menšinovou vládou na Slovensku. Je tam dlhšie ako rok a funguje to," povedal Paroubek.
Jediným, aj keď možno málo podstatným rozdielom medzi Slovenskom a Českom bude, že česká menšinová vláda povládne s podporou komunistov, slovenská s podporou HZDS.