Klaus po stretnutí s Grossom, keď ešte veril , že to premiér s dohodu o novej vláde myslí úprimne. |
Český prezident Václav Klaus dodržal sľub zo začiatku týždňa a rázne vstúpil do politického diania. Včera jednoznačne vyhlásil, že neumožní vznik menšinového kabinetu sociálnej demokracie bez vopred dohodnutej parlamentnej podpory.
Sociálnym demokratom tým Klaus povedal, že buď predsa len prijmú dohodu uzavretú v noci na štvrtok s bývalými koaličnými partnermi, alebo sa v parlamente otvorene dopredu dohodnú s komunistami. Nikto iný totiž ich menšinovú vládu nepodporí.
Prezident dokonca naznačil, že sa cíti podvedený. Premiér Stanislav Gross u prezidenta totiž vo štvrtok, keď ho o dohode informoval, vzbudzoval dojem, že urobí všetko, aby sa naplnila. Gross však na rokovaniach predsedníctva a poslaneckého klubu sociálnych demokratov o niekoľko hodín neskôr hlasoval proti dohode, ktorú sám uzavrel.
Klaus tiež predsedov bývalých koaličných strán vyzval, aby mu jasne povedali, či ich dohoda definitívne stroskotala. Ak bude odpoveď súhlasná, chce bezodkladne začať rokovanie o prechodnej vláde a príprave predčasných volieb.
Čo Klaus sleduje tým, že vyhlásil, že neumožnení vznik menšinovej vlády, nie je jasné. Ústava mu veľa možností nedáva. Gross od neho už vymenovanie za premiéra má a nemusí ho znovu žiadať. "Vláda formálne zostáva tá istá, iba z nej odišli nejakí ministri. Situácia je rovnaká, aká bola vo februári 1948," tvrdí politológ Bohumil Doležal. Gross dokonca nemusí dodržať ani svoj sľub, že s oklieštenou vládou požiada parlament o hlasovanie o dôvere.
Klaus môže fungovanie menšinovej vlády iba sabotovať tým, že bude odkladať prijatie demisie ministrov menších strán. Ústava mu totiž nehovorí, dokedy ich musí odvolať. "Teoreticky to môže urobiť, ale neviem, nakoľko je to politicky únosné. Neviem si predstaviť, že by to robil do budúcich volieb," tvrdí Doležal.
Predstavitelia exkoaličných strán zatiaľ tvrdia, že sú ochotní pokračovať v rokovaniach. Dohoda sa však zdá prakticky nemožná. Sociálni demokrati trvajú na tom, že musia prijať ich koncept nepolitickej vlády, do ktorej by ľudovci nemohli delegovať nimi vybraných ministrov.
"Náš návrh je na stole, môžu ho prijať alebo nechať tak," povedal člen predsedníctva ČSSD a zástanca spolupráce s komunistami Zdeněk Škromach. Ľudovci a unionisti, naopak, považujú dohodu za platnú a uzavretú. "Majú ešte nejaký krátky čas na jej prijatie, ale určite nie na nové rokovania o nej," odkázal sociálnym demokratom šéf ľudovcov Miroslav Kalousek.
(pm)
Gross o niekoľko hodín neskôr, pred rokovaním poslancov svojej strany, kde dohodu sám odmietol. FOTO - ČTK |