Francúzsky prezident Jacques Chirac vyrazil do protiútoku. V noci na piatok dve hodiny naživo v televízii bránil európsku ústavu, o ktorej budú Francúzi 29. mája hlasovať v referende. Prieskumy zatiaľ naznačujú, že by novú základnú zmluvu Európskej únie mohli odmietnuť.
"Francúzsko by potom v Európe aspoň načas prestalo politicky existovať," varoval Chirac milióny divákov. Prípadné "nie" by podľa francúzskeho prezidenta nielen podstatne oslabilo Francúzsko, ale zastavilo európsku integráciu.
"Stala by sa z nás čierna ovca, ktorá všetko blokuje. Pritom predsa chceme zostať hybnou silou," apeloval Chirac na voličov šesť týždňov pred ľudovým hlasovaním o európskej ústave.
Francúzsky prezident sa snažil zlomiť ostrie mnohých výhrad odporcov. Podľa nich hrá ústava príliš do noty "anglosaským neoliberálom" a podkopáva sociálny štát. Pre Chiraca ústavná zmluva, naopak, uľahčuje boj s "ultraliberalizmom".
Únia tak podľa francúzskeho prezidenta bude nielen silnejšia a konkurencieschopnejšia, ale aj "ľudskejšia". "Nebojte sa! Ústava koniec koncov potvrdzuje naše základné hodnoty," vysvetľoval mladým Francúzom v televíznom štúdiu. Väčšinu z nich očividne nepresvedčil.
Chirac podľa očakávania varoval pred zneužitím referenda o európskej ústave k "plebiscitu" o uvažovanom vstupe Turecka do únie, uvoľnení poskytovania služieb či budúcnosti verejného sektora vo Francúzsku.
Jeho protiargumenty však zneli dosť zúfalo. "Prečo všetci zo všetkého vinia ústavu, hoci s tým nemá nič spoločné?" čudoval sa prezident. "Naše problémy za nás ústava nevyrieši," dodal Chirac s tým, že sporný návrh novej eurosmernice o službách s ústavou vôbec nesúvisí. Nie ústave by vraj nezastavilo ani integráciu Turecka.
Nasledovať príklad generála de Gaulla, ktorý po neúspešnom referende o vládnych reformách odstúpil, Chirac nehodlá: "Ide o schválenie ústavy a nie o to, kto bude vládnuť." Euroskepse väčšiny krajanov sa však 72-ročný Chirac neprestáva čudovať: "Nechápem to, a bolí ma to."
Skepsa Francúzov zneisťuje Európu
Obavy o osud európskej ústavy potvrdzuje jeden prieskum verejnej mienky vo Francúzsku za druhým. Ani bruselskí analytici síce zatiaľ nechcú hovoriť o katastrofe, ale odmietnutie Francúzmi nového základného zákona Európskej únie by ďalšiu európsku integráciu prinajmenšom zdržali.
Nahralo by navyše do karát euroskeptikom v Holandsku, Dánsku, Británii či Česku. S istými obavami očakávajú aj výsledok v Holandsku, kde sa referendum koná len tri dni po Francúzsku.
Či ústava môže vstúpiť do platnosti až schválením vo všetkých krajinách dvadsaťpäťky, je však sporné. Jej text iba konštatuje, že ak ústavu neschvália do októbra budúceho roka štyri pätiny členských štátov, bude sa situáciou zaoberať Rada EÚ. Iný scenár pre nie v únii oficiálne neexistuje. Nielen bruselskí diplomati predpokladajú, že by si Francúzi referendum zopakovali. (zel)
Autor: David Zelinger, Brusel