foto - čtk, tasr a jan krošlák
Rusko sklamalo nemecký Siemens
Nemecký Siemens obišiel v Rusku naprázdno. Moskovský protimonopolný úrad zamietol jeho ponuku na prevzatie 70-percentného podielu vo firme Silovyje mašiny od ruskej priemyselnej skupiny Interros. Šéf protimonopolného úradu Igor Artemjev chcel pôvodne o predaji akcií rozhodnúť koncom apríla. Mnohí odborníci predpokladali, že táto otázka sa bude riešiť počas nedávnej návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina na priemyselnom veľtrhu v Hannoveri, no nestalo sa tak.
Médiá uviedli, že aj keď Putin spočiatku akvizíciu podporoval, zmenil názor potom, ako sa dozvedel, že podnik je dodávateľom ruského zbrojárskeho priemyslu. Aj preto niektorí predstavitelia naliehali na vládu, aby predaju akcií do Nemecka zabránila.
Šéf Exxonu zarobil na drahej rope
Lee Raymond (na snímke), výkonný riaditeľ a predseda správnej rady americkej ropnej spoločnosti ExxonMobil, zarobil za minulý rok 38 miliónov dolárov (vyše 1,1 miliardy korún). O štedrý plat Raymonda sa zaslúžil rast cien ropy, v dôsledku ktorého sa Exxon stal jednou z najbohatších spoločností na svete a najväčšou ťažobnou firmou v Spojených štátoch.
Plat šesdesiatšesťročného Raymonda s prémiami bol 7,5 milióna dolárov. Podnik mu priznal aj akcie v hodnote 28 miliónov, ale nakladanie s nimi je obmedzené a viaže sa s rôznymi podmienkami. Celková suma, o ktorú Raymond vlani zbohatol, bola oproti predchádzajúcemu roku vyššia o 36 percent.
Správna rada firmy tento nárast schválila a označila ho za primeraný trvalej výkonnosti Exxonu. Rada uznáva, že vysoké zisky, ktoré ropná spoločnosť dosahuje sú z veľkej časti výsledkom Raymondových skúseností.
Českému Petrofu pomôžu ázijskí klaviristi
Objednávky vo výške 200 miliónov českých korún získal najväčší európsky výrobca pián a klavírov Petrof Hradec Králové na veľtrhu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Firma týmto nadviazala na úspešný januárový veľtrh v americkom Anaheime, kde získala kontrakty v podobnej hodnote.
Vo Frankfurte Petrof predstavil aj novinku v podobe najmenšieho klavíra produkcie so šírkou len 148 cm, ktorý možno umiestniť aj do malých bytov. O mini klavír prejavili záujem najmä ázijský odberatelia.
Minulý rok spoločnosť zápasila s problémami, uzavrela ho so stratou 77 miliónov korún a prepustila 300 ľudí. Tento rok sa jej podarilo získať objednávky už za 450 miliónov a predpokladá sa, že sa jej hospodárenie vráti do čiernych čísel.
Nevadské prostitútky chcú platiť dane
V americkej Nevade sa uvažuje o zavedení prvej štátnej dane z legálnej prostitúcie. Nevestince platia dane a poplatky miestnym zastupiteľstvám, ale štát od verejných domov daň nikdy nevyberal. Lobbista George Flint , ktorý zastupuje združenie nevestincov Nevada Brothel Association tvrdí, že budú vďaka zaplateným daniam prijateľnejší a štát bude môcť peniaze vhodne využiť.
Poslankyňa miestneho parlamentu Sheila Leslieová, ktorá návrh predkladá je proti prostitúcii, ale je presvedčená o povinnosti nevestincov podieľať sa na platení dane.
Navrhuje sa zavedenie desaťpercentnej dane z nápojov a jedla, ktoré sa v zariadení podávajú, a poplatok 2 doláre za každého zákazníka. Prostitútky sú však podľa Flinta nezávislé zmluvné partnerky, ktoré sa o príjmy delia s prevádzkovateľom a nemali by byť teda zdaňované. Nevestince by mali do rozpočtu Nevady v priebehudvoch rokov priniesť 3,2 milióna dolárov, uviedol Flint.
foto - čtk, tasr a jan krošlák
foto - čtk, tasr a jan krošlák
foto - čtk, tasr a jan krošlák