V najbližších dňoch možno postupne od najteplejších oblastí Slovenska začať aj s predjarným postrekom jadrovín, najmä jabloní. Presný termín, samozrejme, závisí od nástupu jednotlivých rastových fáz vhodných na ošetrenie. Všeobecne platí, že predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, keď sa už neočakáva príchod silnejších mrazov, pretože po ošetrení sa znižuje mrazuvzdornosť stromov.
Je dobré, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení. Vtedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov, ktoré sú v predjarí v štádiu tesne pred liahnutím alebo na začiatku liahnutia z vajíčok. Pri dokonalom ošetrení sa dosahuje dostatočný účinok aj na vyliahnuté larvy. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10 stupňov. Vhodné načasovanie termínu ošetrenia závisí od rastovej fázy stromov. Ošetruje sa od pokročilého "myšieho uška" do fázy ružového kvetného púčika. Je to pomerne dlhé obdobie, pestovatelia by si preto mali nájsť čas na ošetrenie. Dôležité je kvôli ochrane proti mnohým škodcom, napríklad proti zimným vajíčkam roztočca ovocného, vajíčkam vošiek, méry jabloňovej, piadiviek, húseničkám púčikových a šupkových obaľovačov, larvám štítničky nebezpečnej a puklice slivkovej. Z povolených prípravkov sa používa Aliekol alebo Oleoekol, ktoré sú najúčinnejšie od pučania do objavenia sa kvetového púčika. Ak ošetrenie vykonáme po oteplení nad 16 stupňov aspoň v jednom dni, účinkuje aj proti dospelým jedincom kvetovky jabloňovej. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny, čím sa dosiahne vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.
Ošetrovanie viniča proti chorobám a škodcom začína na jar tzv. postrekom na sucho. Toto ošetrenie je zamerané proti roztočom a roztočcom, najmä proti kučeravosti. Najvhodnejšia ochrana proti kučeravosti je biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. Bežne je v predaji, avšak objednať ho treba najneskôr v decembri predošlého roka.
Chemická ochrana je preukazná najmä v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody.
V zdravých viniciach nie je potrebná a len by zbytočne zvyšovala náklady. Jarný postrek viniča možno robiť v pomerne dlhom časovom rozpätí. Najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 15 stupňov. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania možno použiť prípravky Sulikol K, Thiovit Jet alebo Kumulus WG, ktoré sa môžu aplikovať aj hneď po vypučaní, ale v nižšej koncentrácii. Od štádia pučania až do štádia troch listov možno použiť prípravky Aliekol alebo Oleoekol.
Ing. STANISLAV BAROK