Skoré odrody môžu mať aj tupo zakončené valcovité, mierne kónické alebo guľovité korene. Nazývame ich karotka. Vyznačujú sa jemnejšou, intenzívnejšie vyfarbenou dužinou. Za mrkvu sa považujú neskoré, dobre skladovateľné odrody s dlhšími koreňmi.
Výživová hodnota mrkvy je vysoká. Spočíva najmä v obsahu provitamínu A, vitamínov C, B1, B2, PP a cukrov. Dôležitá je aj prítomnosť minerálnych látok. Sú zásaditej povahy, prevláda draslík, sodík, fosfor, vápnik a horčík.
Mrkva je ľahko stráviteľná, nedráždivá, dobre sa uplatňuje v mnohých diétach i v strave detí. Jej využitie v domácnosti je rôznorodé.
Táto dvojročná rastlina vytvára v prvom roku úžitkovú časť, teda koreň a listy. V druhom roku prináša semená. Pôdy majú byť ľahšie, výhrevné, nevysychavé a dobre zásobené vápnikom. Pôdna reakcia nemá klesnúť pod hodnotu 5,5 pH. V opačnom prípade ju v jeseni upravujeme hnojením dolomitickým vápencom. Chlór pôsobí nepriaznivo na tvorbu karoténov, pravidelnú tvorbu koreňov a znižuje úrody, preto nepoužívame chloridové formy hnojív. Pri hnojení musíme dbať na to, aby sa nehnojilo dusíkom jednostranne. Nadmerné množstvo dusíka v pôde môže spôsobiť zvýšenie obsahu dusičnanov v koreňoch, ktoré sú pre ľudské zdravie škodlivé. Najlepšie je použiť spolu s dusíkatými hnojivami aj fosforečné a draselné. Takto sa zamedzí hromadenie dusičnanov a zlepší sa akosť i uchovateľnosť mrkvy.
Semeno klíči už pri teplote 3 až 4 stupne, preto sa vysieva skoro na jar, väčšinou v marci, ak pôda už preschla. Neskorá mrkva sa pre jesenný zber seje v apríli až máji. Pre celoročné pestovanie mladej karotky možno vysievať postupne po troch týždňoch s posledným termínom začiatkom júna. Seje sa plytko, do riadkov vzdialených od seba na 30 centimetrov. Semeno vzchádza za 2 až 5 týždňov. Vo fáze troch až štyroch lístkov jednotíme porast karotky na vzdialenosť 3 až 5 centimetrov, neskorú mrkvu na 8 až 10 centimetrov.
Mrkvu zberáme v záhradke postupne podľa potreby. Na jeseň, pred príchodom mrazov ju pozberáme a spracujeme konzervovaním, mrazením alebo uložíme na skladovanie.
Doc. Ing. MAGDALÉNA VALŠÍKOVÁ, PhD.