Rozkvitnuté šafrany ohlasujú príchod teplejších dní. FOTO - AUTOR |
V ovocnej záhrade venujeme pozornosť zaočkovaným podpníkom a preočkovaným konárom. Zrežeme ich tesne nad očkom alebo 10 milimetrov nad miestom očkovania a ranu zatrieme štepárskym voskom. Na ovocných stenách a vretenách vyviažeme ročné výhonky do šikmej prípadne do vodorovnej polohy. Po jarnom reze si všímame korunku stromu i kmeň. Výhonky rastúce z podpníka alebo z ušľachtilej časti odstránime rezom na konárový krúžok. V štádiu myšieho uška alebo vo fenofáze pučania striekame oleoprípravkami všetky stromy a kríky s výnimkou marhúľ.
V druhej polovici apríla sa rojí mínerka pórová, ktorá poškodzuje mladú cibuľu z jesennej výsadby. O aktivite škodcu svedčia vpichy samičiek na listoch v podobe bielych bodiek. Najneskôr týždeň po ich zistení rastliny cibule ošetríme insekticídmi (Basudin 600 EW, Cyper 10 EM) s prídavkom zmáčadla. Ak nechceme použiť chemické prípravky, rastliny zakryjeme fóliou z netkanej textílie už v prvej polovici apríla.
Priesady zelenín určené na výsadbu otužujeme v parenisku. Parenisko, v ktorom máme zasadenú cibuľu na zeleno, intenzívne vetráme. Priesady paradajok, papriky a zeleru presadíme do debničiek na väčšiu vzdialenosť, alebo ich pretrhávame. V tomto období vysievame kôpor, saturejku a pod sklo majorán a bazalku.
Vysádzame ruže, okrasné dreviny a živé ploty. Po výsadbe výhonky skrátime a rastliny výdatne zavlažíme, aby sa pôda prilepila na korienky. V apríli vysádzame ihličnaté dreviny, rododendrony a iné vždyzelené rastliny. Izbové kvetiny zalievame a končíme s ich presádzaním. Ak treba, skrátime ich a zmladíme.
Ešte stále môžeme preštepovať hybridné viničové kry, a to odrodami ušľachtilého viniča. Vrúbľujeme ich do rázštepu tesne nad zemou. Naštepený kmeň dočasne zahrnieme zeminou, aby nevysychal. V rodiacich vinohradoch kypríme pôdu v radoch aj medzi radmi. Do hĺbky 20 až 30 centimetrov zapracujeme 60 percent dusíkatých hnojív z celkovej celoročnej dávky. Pôdu udržiavame v dobrom štruktúrnom stave. (pav)