Čierna fólia natiahnutá na záhonoch. FOTO - AUTORKA |
Skoré a kvalitné úrody zeleniny, ktoré sú náročné na vlhkosť a teplo, dosiahneme na čiernej fólii. Čierna fólia má veľký význam pri udržiavaní vlhkosti a tepla v pôde, čo podporuje rast i dozrievanie rastlín, ako aj skorší zber plodov. Dobrá príprava pôdy je však dôležitá už pred jej nastlaním.
Pôdu po jesennej orbe každé štyri roky dôkladne pohnojíme a na jar pred úpravou ráno alebo večer zavlažíme. Necháme ju preschnúť tak, aby sa nelepila na náradie a obuv. Musí byť primerane vlhká, vtedy sa ľahšie zbavuje burín aj s korienkami. Pôdu prihnojíme priemyselným hnojivom a zrýľujeme. Hrudy treba prekopať a rozdrviť nadrobno. Napokon ju vyrovnávame hrabľami tak, že urobíme mierne vyvýšený záhon, ktorý je užší než fólia. Na upravenú pôdu natiahneme čiernu fóliu tak, aby mala okraje od vyvýšeného miesta aspoň o 15 centimetrov nižšie. Na okraje nahrnieme zeminu, ktorou fóliu zaťažíme, aby pevne držala a vietor ju nedvíhal. Chodníky určené na zber a ošetrovanie rastlín medzi natiahnutými fóliami majú byť široké približne 50 centimetrov.
Kým rastliny otužujeme vo fóliovníku, fóliu môžeme natiahnuť a pripraviť, a to už dva až tri týždne pred výsadbou. Základom dobrého rastu je aj uľahnutie pôdy pred výsadbou a vyhriatie pod fóliou. Otvory do fólie urobíme pred výsadbou špeciálnym dierkovačom, ktorý vyberie aj časť zeminy, alebo ich vystrihneme nožnicami a zeminu vyberieme úzkou lopatkou.
Na záhony vysádzame dobre vyvinuté, otužené a zdravé sadenice. Pre skoršiu úrodu vysadíme
časť sadeníc do upravenej pôdy vo fóliovníku, napríklad papriku, rajčiny a podobne. Niekoľko priesad si necháme na doplnenie, ak sa niektoré neujmú alebo poškodia.
MÁRIA VARGOVÁ