ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
Vladimír Pokojný z Ústavu informácií a prognóz školstva, ktorý štipendiá manažuje, si prírastok žiadateľov vysvetľuje najmä tým, že rodiny sa o tejto možnosti dozvedeli neskôr a až počas školského roka si začali vybavovať potrebné doklady.
Za prírastkom však podľa Pokojného môže byť aj zmena sociálnej situácie rodín. Inými slovami, že žiakov v hmotnej núdzi pribudlo.
Stredné odborné učilište služieb v Humennom dnes štipendium poskytuje 31 žiakom.
Riaditeľ učilišťa Jozef Vician povedal, že od októbra štipendií pribudlo najmä preto, že finančná situácia niektorých rodín sa zhoršila a stali sa sociálne odkázanými. "Naopak, v jednom prípade žiačka nárok na štipendium stratila, pretože jej rodič sa zamestnal."
Štipendium v zásade žiaci dostávajú od začiatku školského roka, takže ten, kto oň požiadal včas, ho dostáva od septembra.
Zábudlivci sa o niekoľko tisícok korún pripravili. Štipendium im škola poskytne najskôr od prvého dňa mesiaca, v ktorom oň požiadali.
Neraz pochybili aj školy.
V Ústave informácií a prognóz školstva sa podľa Pokojného stretli aj s tým, že žiak síce o štipendium požiadal včas, ale škola žiadosť poslala s dvoj- až trojmesačným oneskorením.
Najčastejšie sa to podľa Pokojného stávalo pri zmene riaditeľa školy.
"Napriek tomu sme štipendiá škole zaslali dodatočne, takže žiaci o ne neprišli," tvrdí Pokojný.
Ústavu i školám robí najviac problémov náročná administratíva.
Mesačne podľa Pokojného treba prijať a skontrolovať 900 tzv. súhrnných žiadostí školy o platbu, skontrolovať skoro 12-tisíc potvrdení o prevzatí štipendia, pripraviť platobné príkazy, zadať ich štátnej pokladnici.
Riaditeľ humenského učilišťa Vician zasa hovorí, že niektorých odradí aj byrokracia. Spomína, že keď rodič, ktorý sa prišiel informovať, či dieťa má na štipendium nárok, počul, koľko dokladov potrebuje vybaviť, "viac sa neukázal".
Ústavu vraj prácu sťažilo aj to, keď vedenie jednej župy rozhodlo, že školy v žiadosti nemajú uviesť svoj účet, ale účet samosprávneho kraja.
Župa však nevedela, ktorej škole koľko patrí, ústav jej musel poslať zoznam a ona až potom peniaze preposlala školám. Štipendiá preto meškali.
Štipendium možno poskytnúť žiakovi denného štúdia
gymnázia, strednej odbornej školy, stredného odborného učilišťa vrátane združenej strednej školy, učilišťa, špeciálnej strednej školy, praktickej školy, odborného učilišťa, ak sa posudzuje spoločne s osobami, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Výška štipendia žiakom stredných a špeciálnych škôl
priemerný prospech korún
do 2,0 (vrátane) 1 200
od 2,1 do 3,0 (vrátane) 800
horší ako 3,0 600